Connect with us

Aktuality

Najväčšia slovenská letecká udalosť roka začína už zajtra

Published

on

Reklama

Štvrté národné letecké dni (NLD), najväčšie letecké podujatie na Slovensku s medzinárodnou účasťou, sa uskutočnia 29. a 30. mája na počesť najúspešnejšieho slovenského stíhača v službách RAF Otta Smika, 65. výročia ukončenia 2. svetovej vojny v Európe a 130. výročia narodenia gen. M. R. Štefánika.

[singlepic id=104 w=320 h=240 float=left]Letisko v Piešťanoch bude počas posledného májového víkendu hostiť takmer stovku lietadiel pri letových i statických ukážkach spolu s množstvom pilotov a leteckého personálu. Vzhľadom na každoročne rastúcu popularitu podujatia organizátori očakávajú niekoľkodesaťtisícovú návštevnosť po obidva dni.

Reklama

Medzi lákadlá tohtoročných leteckých dní pripomínajúce obdobie druhej svetovej vojny patrí nepochybne účasť historických lietadiel Jak-3U z Nemecka, v Maďarsku registrované lietadlá Lisunov Li-2 a Polikarpov Po-2 či jedinečná predvojnová česká Tatra T-101.2. Práve na lietadle tohto typu v máji 1938 vykonal spolu s Vojtěchom Matěnom rekordný diaľkový prelet bez medzipristátia v dľžke 4340 kilometrov na trase Praha – Chartúm slovenský pilot Ján Ambruš. Unikátnou súčasťou tematického bloku venovaného 65. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny je ukážka bojov o letisko, v ktorej zohrá svoju úlohu pancierový vlak „Štefánik“, zrekonštruovaný na základe iniciatívy pracovníkov Múzea SNP v Banskej Bystrici a nadšencov z Klubu historickej techniky pri rušňovom depe Zvolen. Spolu s pancierovým vlakom budú v ukážke účinkovať lietadlá košického Retro Sky Teamu typu Z-226, Z-526 a Jak-52 vo farbách nemeckých a sovietskych lietadiel z 2. svetovej vojny, členovia Klubu vojenskej histórie Carpathia a technika Slovenského klubu historických vojenských vozidiel.

[singlepic id=87 w=320 h=240 float=right]Dominantou budú už tradične letové i statické ukážky techniky Vzdušných síl OS SR, ktoré predvedú stíhacie lietadlo MiG-29, cvičný L-39 Albatros, útočný vrtuľník Mi-24, transportný vrtuľník Mi-17, ako aj lietadlá L-410 a An-26. Stíhacími lietadlami JAS-39 Gripen, L-159 Alca a vrtuľníkmi Mi-171 a W3A Sokol sa bude prezentovať letectvo Armády Českej republiky. Nebude chýbať ukážka slovenského špeciálu Tu-154 ani vrtuľníka Mi-171 z Letky ministerstva vnútra SR a pripravené je aj defilé záchranárov za účasti pozemnej automobilovej techniky a vrtuľníkov.

Reklama

Fanúšikovia stíhacích a stíhacích-bombardovacích zahraničných lietadiel si prídu na svoje pri ukážke talianskeho lietadla Eurofighter Typhoon alebo holandskej stíhačky F-16 vo vzduchu. V programe letových ukážok sa okrem lietadla JAS-39 Gripen z Českej republiky predstaví aj Gripen z Maďarska. Na statickej ukážke bude okrem množstva iných lietadiel aj francúzsky stroj Mirage 2000D či nemecké lietadlo Panavia Tornado. Americké vzdušné sily zopakujú divákmi oceňovanú statickú ukážku a tohto roku predstavia transportný C-130J Super Hercules. Na piešťanskom nebi sa objaví aj lietadlo včasnej výstrahy AWACS E-3A Sentry a v unikátnych výkrutoch taliansky transportný C-27J Spartan.

Adrenalín rozprúdi už tradične letová ukážka maďarského pilota Zoltána Veresa na známom akrobatickom špeciáli Extra-300S. Skupina Flying Bulls Aerobatic Team z Českej republiky, ktorá patrí medzi najlepšie akrobatické skupiny na svete, predvedie svoje majstrovské lietanie na piešťanskej oblohe už po druhý raz. V minulosti ju mohli diváci v Piešťanoch vidieť na 1. národných leteckých dňoch v roku 2007. Predstaví sa aj dvojica lietadiel An-2 z českého tímu Heritage of Flying Legends a pre fanúšikov civilného a športového lietania je pripravená napríklad pôsobivá ukážka vetroňa MDM1 a zoskoky parašutistov. Projekt www.aerosalon.sk predstaví malé lietadla slovenských i zahraničných výrobcov.

„Sme nesmierne radi, že Národné letecké dni sa stali tradíciou a značkou nielen u nás doma, ale aj v zahraničí, odkiaľ dostávame pozitívne ohlasy a potvrdenú účasť čoraz zaujímavejších lietadiel a skupín. Napriek skoršiemu termínu konania oproti minulým ročníkom, vzhľadom na parlamentné voľby, aj tento rok očakávame potvrdenie rastúceho trendu návštevnosti, a tak Národné letecké dni by sa mali tohto roku stať najväčšou leteckou udalosťou ostatných 4. rokov,“ povedal Zdeněk Úšela, riaditeľ 4. národných leteckých dní.

Brány letiska v Piešťanoch sa po obidva dni otvoria o ôsmej hodine ráno a program potrvá do 18.00 h, letové ukážky sa začnú od 11.00 h. Vstupné pre deti do 150 cm, dôchodcov nad 65 rokov a pre ZŤP sú 2 eurá. Dospelí zaplatia 6 eur. Deti do 2 rokov, Z?P-S a jedna sprevádzajúca osoba majú vstup zdarma. Vzhľadom na rastúci záujem návštevníkov odporúčajú organizátori využiť alternatívne spôsoby dopravy a cestovať napríklad vlakom a následne kyvadlovou dopravou na letisko.

Autor:  TS NLD     Foto: hug(o)photo

Fotografie z minuloročných NLD:

[nggallery id=5]

Populárne články