Connect with us

Aktuality

Najväčší dlh má Trnavský kraj, míňa na cesty

Published

on

Reklama
Reklama

Zadĺženosť Trnavského samosprávneho kraja síce klesla, ale stále je blízko k hranici 60 % bežných príjmov predchádzajúceho roka. Finančné zdravie našej župy taktiež nie je dobré.

[singlepic id=23036 w=320 h=250 float=left]Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Trnavský kraj má najvyšší dlh zo všetkých krajských samospráv. Za rok 2012 to je 53,9 % bežných príjmov predchádzajúceho roka. Znamená to, že je blízko hranice, pri ktorej by podľa zákona už nemal mať možnosť prijať ďalšie úvery. „Navyše, od roku 2015 bude platiť úprava, podľa ktorej budú v prípade prekročenia limitu platiť aj pokutu vo výške 5 % z dlhu presahujúceho povolenú 60%-tnú hranicu,“ informoval analytik spolupracujúci s INEKO Matej Tunega. Dodal, že zadĺženie župy je varovným signálom, že bude musieť v najbližšom období zlepšiť svoje hospodárenie.

Kraj podľa svojho hovorcu Patrika Velšica v uplynulom roku míňal najmä na opravu ciest. Dlh chce v najbližších rokoch znížiť. Oproti predchádzajúcemu obdobiu už klesol o necelé tri percentá.

(mp)

Reklama

REKLAMA

IJaV-2

Populárne články