Úvod Aktuality Na pamiatku Winterovej dcéry osadia „Stolperstein“

Na pamiatku Winterovej dcéry osadia „Stolperstein“

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Slávnostné uloženie upomienkového kameňa – Stolpersteinu, venovaného pamiatke Márii Schulzovej, rod. Winterovej, ktorá ako 38-ročná zahynula v koncentračnom tábore, sa uskutoční v sobotu 6 올레체 neo 다운로드. augusta 2016 o 15:00 hod. pred Zeleným Stromom v Piešťanoch. Za iniciatívou stojí Máriina vnučka a pravnučka Ľudovíta Wintera, žijúca v Nemecku, Andrea Schulz-Steinel php file upload.  

Zelený strom (1)_resizeStolperstein je kameň pokrytý medenou tabuľkou s vygravírovaným menom obete 실업인정신청서 다운로드. Kameň ukladá autor priamo do chodníka pred poslednou adresou zavraždeneho, čím sa vytvorí symbolické prepojenie obete s  jej posledným domovom, rodinou a súčasnou dobou Java poi Excel download. Pamätník vo verejnom priestore na chodníku zahŕňa viacero symbolík – chodec naň natrafí každodenne pri bežnom pohybe po ulici, dáva možnosť stotožniť sa s obeťou a okoloidúci sa pri čítaní textu na kameni v chodníku symbolicky poklonia pred obeťou 윤미래 angel 다운로드.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

„Človek je až vtedy zabudnutý, keď sa zabudlo jeho meno“ píše sa v židovskom Talmude. Táto veta inšpirovala nemeckého akademického sochára Gunthera Demniga k vytvoreniu projektu a pamätných kameňov Stolpersteine Vampire Hunter d Download. Pamätné kamene „Stolpersteine“ (doslovný preklad: kamene, o ktoré sa potknete) pripomínajú a ctia si pamiatku jednotlivých obetí nacistickej genocídy a holokaustu nwc2.1 다운로드. Dodnes bolo uložených okolo 50 tisíc pamätnych kameňov v 18 krajinách Európy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA„Táto myšlienka ma nadchla, nadviazala som kontakt s autorom a s radosťou  oznamujem, že v spolupráci a s podporou Mesta Piešťany prinesiem tento európsky projekt a s nim prvý Stolperstein do Piešťan 율려체 다운로드. V sobotu, 6. augusta 2016 o 15:00 hod. sa pred Zeleným Stromom v Piešťanoch uskutoční slávnostné uloženie Stolpersteinu venovaného pamiatke na našu drahú Máriu Schulzovú, rod 빅 샤크 다운로드. Winterovu, aby sa jej meno nikdy nezabudlo,“ uvádza v pozvánke na podujatie Andrea Schulz-Steinel.

Bez názvu
Mária Schulzová, rod 나혼자산다 다운로드. Winterová sa narodila v roku 1907 v Piešťanoch ako najmladšia dcéra Ľudovíta Wintera. Dňa 05. januára 1945 bola odvlečená a vo veku 38 rokov zavraždená v koncentračnom tábore Bergen Belsen.

Andrein otec Andrej Schulz (*1929 – † 2012) dosiahol, že v roku 1990 bola na budove Zeleného Stromu odhalená pamätná tabuľa “Ľudovít Winter” od akad. sochára L. Polláka. Na jeho žiadosť bola v roku 1991 hlavná ulica v centre Piešťan pomenovaná Winterova.

Zelený strom (9)_resize

-ad-, Zdroj: Tlačová správa, www.pic-piestany.sk., ilustr. foto: commons. wikimedia. org, archív PNKy, L. Turňa

 

REKLAMA