Connect with us

Aktuality

Na letiská chýbajú milióny, hrozí aj zatvorenie

Published

on

Reklama

Prevádzku regionálnych letísk chce štát v budúcom roku dotovať sumou 1 milión eur. Je to až o 5 miliónov menej ako v tomto roku. Niektorým preto hrozí prerušenie prevádzky. Piešťanom sa však začína dariť. Charterové lety z Berlína budú pokračovať.

[singlepic id=48757 w=580 h=340 float=center]

Reklama

Príspevok na prežitie malých letísk štát pravidelne znižuje. Na rok 2014 je však naplánovaný rapídny pokles štátnej pomoci, ktorý by mohol ohroziť existenciu niektorých z nich. Najčastejšie sa v tejto súvislosti spomína Sliač a Žilina. Ako sú na tom Piešťany, sme sa opýtali rezortného hovorcu.

„Každé letisko má svoju špecifickú situáciu. V prípade piešťanského letiska nie sme majoritným akcionárom, štát v zastúpení ministerstva vlastní len 22,14 percent akcií. Majoritu má Trnavský samosprávny kraj (56,37 %) a zvyšok vlastní mesto Piešťany (21,49 %), preto bude pri plánovaní budúcnosti tohto letiska treba hľadať dohodu aj so samosprávou,“ odpovedal Martin Kóňa.

Reklama

Dodal, že ministerstvo dopravy chcelo zachovať dotáciu pre letiská aspoň na tohtoročnej úrovni, teda 6 mil. eur. „Stále hľadáme riešenia tohto problému a určite by bolo predčasné hovoriť o definitívnych riešeniach.“

„Zníženie plánovaných dotácií v oblasti civilného letectva na sumu 1 mil. eur bude znamenať pre letiská prevádzkové problémy, ktoré budú musieť riešiť zásadným spôsobom akcionári týchto letísk,“ uviedol riaditeľ Letiska Piešťany a. s. František Varga. Aktuálne nevie, akú čiastku z tejto sumy získa naše letisko, upozornil však, že v prípade neriešenia tejto situácie môže prísť aj k uzavretiu: „Jeho opätovné otvorenie by bolo veľmi problematické a spojené s veľkými nákladmi.

Dlho odkladaný prevod štátneho podielu v akciovej spoločnosti na samosprávy, skončil nezáujmom zo strany mesta aj kraja. Na dotovanie prevádzky, by sa totiž v ich rozpočtoch našli peniaze len ťažko. Župa sa stále snaží nájsť strategického partnera, prevádzka letiska ju len tento rok stála 200-tisíc.

Ministerstvo dopravy vlani poskytlo 100-tisíc eur, teraz až 400-tisíc. „Každá z týchto dotácií bola presne účelovo určená a týkala sa zabezpečenia prevádzkyschopnosti letiska v oblasti údržby a opráv infraštruktúrneho letiskového majetku, náklady spojené s bezpečnou prevádzkou letiska (záchranná hasičská služba atď.) a náklady na bezpečnostnú ochranu letiska, ktorá súvisí so zamedzením tzv. protiprávnych činov v civilnom letectve,“ informoval riaditeľ. Celkové náklady v roku 2012 prevýšili 1,3 milióna a výnosy boli 513-tisíc eur.

Môže sa však zdať, že letisko má to najhoršie už za sebou. Charterové lety z Berlína budú pokračovať. „Zatiaľ je naplánovaných pre rok 2014 jedenásť letov s predpokladom zvýšenia ich počtu,“ uviedol František Varga a dodal, že je prebiehajú aj rokovania s potenciálnymi dopravcami z Izraela a Ruska.

Text: Martin Palkovič

Populárne články