Connect with us

Aktuality

Na dokončenie Domu pokoja chýba ešte 50-tisíc eur

Published

on

Reklama

O rok to bude desať rokov, čo sa členovia piešťanskej pobočky Katolíckej jednoty Slovenska začali stavbu Domu pokoja v Lúke nad Váhom. Na začiatku takmer bez peňazí, ale s vierou v dobrú vec sa pustili na cestu. Do finále im už nechýba veľa, ale cieľová páska sa približuje len pomaly. Nevzdávajú sa však a vytrvalo kráčajú za svojim cieľom. Dom pokoja má poskytnúť útočište ženám, ktoré čakajú dieťa a nemôžu ho donosiť v prostredí, v ktorom sa nachádzajú. Po dokončení tu nájde príbytok šesť takýchto trpiacich tehotných na preklenutie doby 6-12 mesiacov.

[singlepic id=42558 w=560 h=400 float=center]

Reklama

„Tehotná matka nosí v sebe nový život, dieťa, ktoré si nesmierne vážime a podporujeme jeho právo na život. Tešíme sa novému človiečiku, ktorý je bezbranný a nechceme, aby bol zavraždený,“ vysvetľuje prečo sa pustili do tohto projektu Anna Maťašová, predsedníčka piešťanskej pobočky Katolíckej jednoty Slovenska a dodáva: „Nepomôcť tehotnej, navyše týranej matke, je ten najväčší zločin. Pri štatistike 35-tisíc  zavraždených nenarodených detí ročne sme všetci zodpovední za genocídu Slovenského národa.“

Projekt podporujú hlavne Rakúšania

Reklama

Projekt s citlivým sociálnym a morálnym aspektom žije hlavne vďaka podpore dobrodincov z Rakúska. Výstavbu dlhodobo podporuje  rakúska organizácia Katholische Frauenbewegung Österreich (Katolícka jednota žien Rakúska) zo St. Polten. Sami vyrábajú misionárske sviečky a z ich predaja a ďalších zdrojov vlani prispeli na stavbu sumou 20-tisíc eur. „Je priam neuveriteľné, že už deviaty rok sú to práve oni, kto financiami podporuje stavbu domu pre záchranu našich detí. Ich solidarita je silným dôkazom toho, ako veľmi im záleží na živote človeka, najmä ak ide o trpiace matky a ich bezbranné deti,“ hovorí A. Maťašová. Pomoc poskytla tiež organizácia Österreichischer Bauorden, ktorá prispela približne 20-tisíc eurami a poslala na stavbu niekoľko desiatok dobrovoľníkov. Ďalšie prostriedky získala KJS z dvoch percent daní, ale i z benefičných koncertov zboru Don Bosca, či z predaja CD, ktoré mladí hudobníci nahrali pred niečo vyše rokom.  Najnovšou podpornou aktivitou je vydanie knihy Fatimské posolstvo a Božie milosrdenstvo. Len počas jej prezentácie na sviatok Božieho milosrdenstva začiatkom apríla sa predalo 170 kusov a tak ľudia s KJS veria, že dvojtisícový náklad sa minie pomerne rýchlo. Knihu, kde na otázky Františka Vnuka odpovedá biskup Pavol Mária Hnilica, je aktuálne možné kúpiť sakristii piešťanského kostola sv. Cyrila a Metoda.

[singlepic id=42559 w=560 h=400 float=center]

S počiatku vypomôžu dobrovoľníci

Po dostavaní budú personál domu tvoriť tri stabilné pracovníčky na tri zmeny. „Zo začiatku ak bude potrebné, zamestnankyne budú pracovať na báze dobrovoľníctva. Vypomáhať budú už dnes prihlásené dobrovoľníčky pri opatrovaní matky a dieťatka, podľa potreby. Podľa potreby bude prichádzať  tiež externý lekár, detský lekár, psychológ, či kňaz. Ženy budú zapojené do všetkých domácich prác, podľa možnosti ich zdravotného stavu,“ vysvetľuje systém fungovania A. Maťašová. Dom pokoja bude po jeho dokončení financovaný zo štátnych zdrojov sociálnej pomoci, financiami od sponzorov či dobrodincov a taktiež sa ráta s príspevkami z dvoch percent daní, či benefičných koncertov hudobnej skupiny Don Bosca.

Na dokončenie chýba ešte 50-tisíc eur

Realizácia stavby bola rozdelená na dve etapy. Prvá bola zväčšej časti dokončená v roku 2008. Odvtedy sa pracuje na druhej. Vlani bola stavba uzavretá oknami a dverami.  „Pri troške peňazí, ktoré máme, by sme teraz chceli dokončiť kúrenie, zaviesť plyn, zabetónovať podlahu v druhej časti domu, ohádzať všetky priečky, osadiť plávajúcu podlahu v obytných miestnostiach, vykachličkovať kúpelne, zakúpiť malú kuchynskú linku a zariadiť veľkú kuchyňu. Taktiež treba osadiť sanitu, dokončiť stropy, krb a tak ďalej, no zo sumy necelých 38-tisíc eur, ktoré máme teraz na účte to celé nezvládneme. Musíme tiež spraviť schody z čelnej strany vedené na poschodie, zatepliť celý dom, urobiť fasádu, upraviť dvor zámkovou dlažbou, vysadiť zeleň,“ vypočítava Anna Maťašová a odhaduje, že chýbať bude ešte približne 50-tisíc eur. „Radi by sme dokončili všetky práce, no sme odkázaní na pomoc dobrých ľudí, ktorým život nie je ľahostajný. Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí nám doteraz finančne pomohli a dali, ako vieme, aj to posledné. Naďalej by sme chceli poprosiť o solidárnosť pri dostavbe, aby sme mohli čím skôr Dom pokoja otvoriť. Dom bude pre všetkých, ktorí si chcú vyskúšať čo znamená, a čo prináša pomoc blížnemu. Teda otvorený bude všetkým tým, ktorí veria v dobro a lásku k blížnemu,“ uzatvára A. Maťašová.

[nggallery id=2277]

Autor:db Foto: www.dompokoja.sk

REKLAMA

tuli-350x350

Populárne články