Connect with us

Aktuality

Na čom stoja piešťanské mantinely?

Published

on

Reklama

Mestské zastupiteľstvo na stredajšom (29.6.) zasadnutí preberalo i tému mantinelov na zimnom štadióne. Bod síce nebol na programe rokovania, ale v pripomienkach a dopytoch obyvateľov mesta vystúpil Jaroslav Lušňák z ŠHK 37 Piešťany, ktorý tvrdil, že mesto nekonalo včas a ohrozilo čerpanie dotácie od štátu.  Problémom bolo aj chýbajúcich 15-tisíc eur, ktoré mal podľa rozpočtu zabezpečiť sponzorsky hokejový klub, jeho vedenie ale vraj o ničom nevedelo. Po interpeláciách poslancov a vyjadrení vedúceho Oddelenia právnych a klientských služieb mesta Pavla Vermeša, sa ešte Lušnák vrátil objasniť niektoré fakty. Zástupcovia oboch strán nakoniec vysvetlili zastupiteľstvu, že v súčasnosti  jedinou možnosťou je kompromisné riešenie, a to realizácia výmeny v dvoch etapách, pričom Mesto má doplatiť celú chýbajúcu sumu, keďže spolupodielanie sa ŠHK 37 Piešťany nie je akceptované.

20160615_190502

Reklama

Dôvodom výmeny mantinelov je, že nevyhovujú novým pravidlám Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF pre štadióny, kde sa hrajú medzinárodné zápasy, extraliga a prvá liga. Požiadavku na ich výmenu zaslal ešte koncom minulého roka mestu Slovenský zväz ľadového hokeja. Pôvodne mala stáť 75 000 eur, ktorá bola neskôr znížená na 70 000. Na polovicu sumy prisľúbilo poskytnúť dotáciu prostredníctvom Slovenského zväzu ľadového hokeja Ministerstvo školstva a zvyšok mal ísť z rozpočtu mesta. Poslanci sa pri tejto položke názorovo rozchádzali, niektorí nechceli poskytnúť žiadne prostriedky, ďalší nemali problém s dofinancovaním celých 35 000 eur. Nakoniec v rozpočte na rok 2016 schválili kompromis – sumu 20 000 eur, pričom zvyšných 15 000 eur žiadali doplatiť sponzorsky od klubu ŠHK 37.

Zastupko (7)

Reklama

Jaroslav Lušnák vyčítal mestu, že nekonalo včas, čím mohla byť ohrozená aj dotácia, pretože v Čechách a na Slovensku existujú len dve firmy, ktoré sú výrobcami a obe už mali iné zákazky. „Keď si pozrieme prvý dátum 11. 11. 2015, kedy prišlo prvé upozornenie na výmenu mantinelov a dátum, kedy bola podpísaná zmluva, hovorí to za všetko,“ povedal prezident ŠHK 37 Piešťany.

Takisto uviedol, že o sponzorských peniazoch s ním nikto nerokoval vopred. „Ako som už povedal v mojom prvom vstupe, o investíciách, ktoré sme mali my zabezpečiť formou sponzorského som sa dozvedel až po schválení rozpočtu mesta. Informoval som o tom aj vás ako dozornú radu, čiže ste boli o všetkom informovaní a stojím si za svojim, že predtým som o tom nevedel a dozvedel som sa o tom až zo schválenia rozpočtu. Niektorých poslancov som hneď dopytoval, že čo to má znamenať, že o nás bez nás. My ozaj v dnešnom systéme financovania športu 15000 nenájdeme. Včera na spoločnom sedení, kde bol pán Hudcovič, pán viceprimátor (Hynek pozn. red.), pán prednosta, pán Vermeš, pán Laifer a ja, som povedal, že keď mesto nemá peniaze na tak drahý šport, ako je financovanie zimného štadióna, tak nech s prepáčením, poviem to tak doslova, ako som to povedal, tak nech má „gule“, nech sa postaví a povie: nemáme na to peniaze a zatvárame to,“ dodal pri druhom príchode na zastupiteľstvo Jaroslav Lušňák.

Zastupko (15)Podľa šéfa právneho znenie zmluvy bolo voči mestu nekorektné, preto ju bolo treba prerobiť. „Tá zmluva voči nám bola nekorektná v dvoch bodoch. 150 hodín ľadu pre slovenskú reprezentáciu,  bol jeden bod a druhý hovoril o tom, že my sa zaväzujeme po dobu 15 rokov, aby ten ľadový hokej tam bol. Na rokovaní s pánom Lušňákom som povedal, že tieto body musia ísť preč a tak sa aj stalo,“ argumentoval zdržanie postupu mesta  vedúci Oddelenia právnych a klientských služieb Pavol Vermeš. Jaroslav Lušňák po zapracovaní zmien nakoniec podpísanú zmluvu osobne odovzdal na zväze 7. júna.

Mantinely po dohode s dodávateľmi i zväzom a po odsúhlasení navrhnutého postupu ministerstvom by predsa len mali byť vymenené a hokejistov by nemali ohroziť výraznejšie problémy spôsobené meškaním. Výmena mantinelov, respektíve plexiskiel na pôvodných mantineloch by mala prebehnúť do 25. júla a nové mantinely sa budú montovať až po sezóne. Celkovo by mali dosahovať výšku dva metre a diváci v spodných radoch tak majú byť ochránení od zrazených striel a vyletujúcich pukov.

-lt/Foto: lt, archív-

Populárne články