Connect with us

Aktuality

Na cestách v kraji: traja mŕtvi, 15 šoférov nafúkalo

Published

on

Reklama
Reklama

Uplynulý týždeň považuje polícia Trnavského kraja za mimoriadne tragický. Napriek tomu, že počet dopravných nehôd štatisticky poklesol v uplynulom týždni o šesť – na 21, ich následky boli tragickejšie. Pri troch z nich totiž zahynuli traja ľudia.

BMW1„Chceli by sme preto vyzvať vodičov, aby včas prispôsobili svoju jazdu zmeneným poveternostným podmienkam. Pri nehode dvoch BMW v okrese Galanta vodička dostala šmyk po prejazde pravotočivou zákrutou. Mladá žena zomrela. Dôležité je uvedomiť si, že auto sa dostane do šmyku zväčša tým, že vodič neprispôsobí rýchlosť jazdy stavu a povrchu vozovky a svojim schopnostiam,“ apeluje na vodičov krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová a pokračuje vo výpočte faktorov, s ktorými treba v jeseni na cestách rátať: „Mokré cesty, napadané lístie, znečistený povrch vozovky, voda stojaca vo vyjazdených koľajach.“ Ďalej znížená viditeľnosť za dažďa, mrholenia, či hmly, to všetko robí jazdu náročnejšou, nebezpečnejšou a vyžaduje zručnejšieho vodiča. Preto polícia vyzýva vodičov, aby na cestách spomalili: „Cesta nie je miesto vhodné na ponáhľanie, tu niekoľkonásobne viac platí, pomaly ďalej zájdeš.“

Pri ďalšej dopravnej nehode zomrel v okrese Hlohovec chodec. Chodec sa pravdepodobne pohyboval v strede cesty, v tmavom oblečení a bez jediného reflexného prvku. Zrazili ho dve autá. „Každý chodec si musí uvedomiť, že je riadnym účastníkom cestnej premávky,“ pripomína hovorkyňa chodcom. „Tmavo oblečeného, neosvetleného chodca, nemá vodič auta šancu vidieť. Ak sa chce chodec pohybovať po ceste, tak musí ísť po ľavej krajnici alebo čo najbližšie po ľavom okraji cesty. Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.“ Použitie reflexných prvkov platí aj pre cyklistov, ktorí sa za zníženej viditeľnosti pohybujú po krajnici.

chodecTretia tragická nehoda sa stala na rýchlostnej ceste, ktorá z policajných analýz vychádza ako relatívne bezpečná komunikácia. „Avšak, aj tu si vodiči musia uvedomiť, že dodržiavať rýchlosť musí byť samozrejmosťou. Nemalo by to byť o tom, či ma namerajú policajti, ale o tom, aby som sa bezpečne dostal do cieľa a neublížil pri tom sebe alebo ostatným,“ vyzýva vodičov vedúca oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trnave.

Reklama

„O tom, že mnohí vodiči sadajú za volant pod vplyvom alkoholu, svedčí počet, ktorý polícia odhalila,“pokračuje tlačová správa polície, „V minulom týždni ich bolo 45, z toho vodičov motorových vozidiel bolo 15cyklistov s alkoholom 30. Vodič Škody Felícia nafúkal v Hlohovci v obedných hodinách až 3,19 promile.“

Zdroj: tlačová správa KRPZ Trnava, ilustr. foto: KRPZ

 

Populárne články