Úvod Aktuality Mráz spôsobil na ovocných sadoch a vinohradoch škody za viac ako 30...

Mráz spôsobil na ovocných sadoch a vinohradoch škody za viac ako 30 miliónov eur

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

V poslednej aprílovej dekáde bola časť strednej Európy silne zasiahnutá jarnými mrazmi, následkom čoho vznikli veľké škody, hlavne na ovocných stromoch a viniči. Najväčšie škody hlásia ovocinári z Rakúska, Balkánskej oblasti, Maďarska, Moravy a Slovenska. Jarné mrazy zasiahli celé Slovensko, pričom významné poškodenie je lokálneho charakteru a najmä v západoslovenskom kraji 장난스런키스 2019 다운로드. Poškodených bolo takmer 1 700 ha ovocných sadov, čo je asi 70% produkčných výsadieb. Škody ovocinárov po mrazoch sa odhadujú na 15,8 miliónov eur a vinohradníci majú na viniči škody za 15,3 milióna. Firma Plantex vo Veselom pri Piešťanoch vyčíslila náklady na boj s mrazom a spôsobené škody na viac ako 2,5 milióna eur.

13151864_848319765300239_8360028511918069015_n

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

„Celkovo priame náklady na helikoptéry, parafínové sviečky, postreky, prikrývanie textíliami tvoria circa 1 milión eur Word style download. Vo firme Plantex máme podiel priamych škôd na úrode približne 10% z celého Slovenska, teda viac ako 1,5 milióna eur. Z tohto ťažšieho obdobia sa budeme spamätávať ešte niekoľko rokov. Ak by sme do protimrazovej ochrany neinvestovali 250 tisíc eur, mohli by sme prísť o takmer všetku úrodu. V tomto roku Vám teda ponúkneme ovocie v menšom množstve ako po minulé roky adobe acrobat x pro 한글. Vynaložíme však maximálne úsilie aj v týchto sťažených podmienkach, aby sme Vám ponúkli chutné ovocie, s ktorým budete spokojní,“ hodnotí škody konateľ spoločnosti Plantex Marián Varga.

Meteorológovia dopredu vydali výstrahu nízkych teplôt, najnižšie teploty boli zaznamenané v okolí Piešťan -9,3°C, čo je v danom časovom období najnižšia teplota za posledných viac než 60 rokov. Protimrazovú ochranu vykonávali ovocinári v rámci Slovenska na ploche 550 ha, čo je 18% z produkčných plôch a 1/3 z plôch zasiahnutých mrazmi 그들만의 월드컵 다운로드. Na Slovensku sa ovocinárstvom zaoberá takmer 400 subjektov, prevažne s menšími výmerami. Avšak účinnú protimrazovú ochranu vykonávalo iba 10 ovocinárskych subjektov, ktoré ale dopestovávajú významné množstvo ovocia.

IMG_1987_resize„Predpokladali sme, že v Plantexe budeme zberať prvé jahody už okolo 20 One-touch download. mája. Kvôli jarným mrazom sa však termín zberu posunie asi o 10 dní. Samozber jahôd teda začne až niekedy v prvom júnovom týždni. Z prvej fázy, z takzvaného kráľovského kvetu býva najbohatšia úroda aj najväčšie plody. Tu nám mráz narobil najväčšie škody. Jahoda vytvára počas jedného mesiaca 3 až 5 kvetenstiev. Úroda z ďalších kvetenstiev je tiež ešte stále otázna, plody môžu byť malé, deformované, alebo ich počet bude menší steelheart 다운로드. Na jahodách už dnes vidíme škodu vyše 100 ton (čo je asi 30% úrody). V Bučanoch budú postupne dozrievať odrody Clery, Jolly, Arosa a Darselect. Na jahodovisku v Borovciach to bude Clery, Jolly, Elianny, Asia a Sonata. Jahody teda určite budú, no ich počet bude podstatne menší,“ dopĺňa informácie Marián Varga Download the cacao friends font.

Škody na jablkách odhaduje firma na 3 000 ton, teda asi 40% produkcie. Jablká na spodnej časti stromov zmrzli viac, čo vytvára nerovnomerné rozloženie plodov. Preto budú musieť ovocinári robiť v hornej časti väčšiu prebierku plodov a dúfať, že aspoň tieto nebudú mať veľké poškodenie a deformácie download dism.exe. Na jablkách môžu sekundárne vzniknúť prstence, mrazové trhliny, mapy či hrdza.

Ohrozené môžu byť najmä dodávky do obchodných reťazcov. V takýchto prípadoch môže konkurenčný vzťah napríklad jabĺk dopestovaných v Poľsku vytláčať slovenské jablká z trhu, keďže tento mráz bol iba lokálneho charakteru subtitles for IM Hero. Skúsenosti s embargom v Rusku, kedy sa obchodné reťazce správali prísne trhovo a často využili dumpingové ceny dovozových jabĺk, ktoré boli silno dotované z prostriedkov Európskej únie a národných vlád. Často bol výsledkom predaj jabĺk pod výrobné náklady, teda predaj s veľkou stratou. Podobná situácia sa kvôli mrazom môže zopakovať aj tento rok 워너원 다운로드.

-lt/Zdroj: Platex, Marián Varga/Foto: Plantex, archív-

REKLAMA