Connect with us

Aktuality

Mozaika z Kolonády je už v Rakoviciach

Published

on

Reklama
Reklama

Kachličky zo stĺpov piešťanskej Kolonády sú už na skládke odpadov v Rakoviciach. Po včerajšom zverejnení fotografií tyrkysového obkladu vyvezeného v blízkosti Biskupického kanála, tento stavebný odpad firma IHT s. r. o., ktorá je subdodávateľom rekonštrukcie Kolonády zastrešovanej firmou Euro-Building a.s., odstránila.

[singlepic id=23364 w=320 h=240 float=left]“Z rekonštruovanej Kolonády sme odvážali štrk a drobný betón do lokality pri Biskupickom kanáli, na čo máme povolenie od starostu Hornej Stredy. Týmto materiálom sa zavážajú jamy, ktoré vznikli pri povodniach. To, že na dno kontajnera  robotníci naložili aj obklad, šofér, ktorý pre nás jazdí netušil. Hneď ako sme sa dozvedeli, čo sa stalo, sme obklad naložili a odviezli na skládku do Rakovíc,“ povedal Marcel Kubo zo spoločnosti IHT. Za iný materiál ako je hlina a [singlepic id=23299 w=320 h=240 float=right]štrk podľa neho firma nenesie zodpovednosť. Povolenie vyvážať hlinu a štrk potvrdil starosta Hornej Stredy Ľubomír Krajňanský. Tento krok odôvodnil potrebou zavážať jamy, v ktorých pri rozvodnení Váhu môžu uviaznuť ryby. „Potom sa to musí zarovnať. Stavebný odpad ako sú napríklad sutiny sa tam vyvážať nesmie,“ informoval Ľ. Krajňanský.  Podľa jeho slov sa to robí aj s vedomím Povodia Váhu. Šéf piešťanských vodohospodárov Milan Koščál potvrdil, že sa takéto zaváženie jám vzniknutých pri povodniach robilo v minulosti: „To sme boli aj kontrolovať. Firmy, ktoré práce vykonávali zanechali po sebe poriadok tým, že terén zarovnali a navážali tam naozaj iba hlinu.“ O aktuálnych povoleniach podľa jeho slov nevie, Povodie Váhu takúto činnosť totiž nepovoľuje, iba k nej zaujíma stanovisko.

O probléme sa hovorilo aj na včerajšom mestskom zastupiteľstve, keď poslankyňa Eva Wernerová interpelovala v tejto veci mestský úrad. Primátor avizoval kontrolu, ktorá sa na prestavbe Kolonády uskutočnila dnes, 16. decembra. Podľa vyjadrenia Evy Pobjeckej  je partnerom radnice pri rekonštrukcii Kolonády bratislavská firma Euro-Building a. s. „Likvidáciu odpadu zabezpečuje pre nášho dodávateľa spoločnosť IHT s. r. o. prevádzka Sokolovce. Firma IHT má svoj zvozový dvor, kde odpad sústreďuje a dotrieďuje. Následne vozí podľa druhu odpadu zmiešaný odpad zo stavieb a demolácií na skládku odpadov do Rakovíc a hlinu, štrky do Hornej Stredy, kde sa zavážajú materiálové jamy,“ uviedla vedúca odboru správy MsÚ Eva Pobjecká. Potvrdila tiež, že dnes bola vykonaná náprava a odpad z Kolonády bol naložený a odvezený na skládku v Rakoviciach.

[singlepic id=23365 w=320 h=240 float=left]V lokalite je vyvezený aj iný materiál, ako hlina a štrk. Starosta alebo primátor môže pôvodcovi nelegálnej skládky vyrúbiť pokutu do výšky 6638 eur. Starosta Hornej Stredy Ľubomír Krajňanský, nevedel podľa telefonického popisu lokality zaujať stanovisko, či je skládka v katastri Hornej Stredy alebo Piešťan, preto sa nevedel vyjadriť či v tejto veci bude konať. Ani zástupcovia piešťanského mestského úradu, ktorí sa boli dnes na skládke pozrieť, nevedeli povedať, či je v katastri Piešťan alebo Hornej Stredy. Podľa nich má  konať v tejto veci  Obvodný úrad životného prostredia Piešťany. Vedúca odboru odpadového hospodárstva OÚ ŽP Eva Peterková to však odmietla potvrdiť, pretože nemá povolenie komunikovať s médiami. Jej nadriadenú – prednostku OÚ ŽP Gabrielu Kubíčkovú sme dnes v kancelárii nezastihli, jej vyjadrenie zverejníme hneď ako sa nám ho podarí získať.

Reklama

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články