Connect with us

Aktuality

Alkohol za volantom: šoféri z Trnavského kraja sú druhí

Published

on

Reklama

Polícia v novembri zistila celkovo 403 prípadov trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Najviac ich bolo v Košickom kraji 67. Trnavský kraj je hneď druhý z počtom 60 prípadov. Nasledujú Prešovský (59), Bratislavský (51), Žilinský (48), Banskobystrický (47), Nitriansky (46) a Trenčiansky (25) kraj. Informáciu zverejnilo Prezídium Policajného zboru na svojom webe.

[singlepic id=23305 w=320 h=240 float=left]Za jediný mesiac teda polícia na celom Slovensku odhalila priemerne 13 opitých vodičov denne. „Od novembra tohto roka je jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo odmietnutie vyšetrenia na jeho zistenie trestným činom. Vodiči aj s nižším množstvom alkoholu ako je jedno promile ohrozujú, okrem svojho života a zdravia, aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Alkohol za volantom je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. Obeťami sú nielen samotní vodiči, ale aj ich spolujazdci, či nevinní chodci a cyklisti,“ píše sa v tlačovej správe Policajného zboru.

Reklama

Iba za 11 mesiacov tohto roka spôsobili opití šoféri 765 dopravných nehôd, následkom ktorých zomrelo 29 ľudí, 121 bolo ťažko ranených a 606 utrpelo ľahké zranenia.

Počas tohto týždňa prebieha na Slovensku i v celej Európe medzinárodná dopravno-bezpečnostná akcia TISPOLu (TISPOL je medzinárodná organizácia združujúca dopravné polície európskych štátov). Policajti sa zameriavajú najmä na kontrolu požívania alkoholu vodičmi za volantom. Ak polícia prichytí vodiča pri jazde pod vplyvom alkoholu nad jedno promile, bude postupovať ako v prípade každého trestného činu. Osobu obmedzí na osobnej slobode a predvedie ju na príslušný útvar Policajného zboru. Ak vodič pre opitosť nebude schopný vypovedať, do vytriezvenia bude čakať na polícii.

Reklama

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články