Connect with us

Aktuality

Ministerstvo má v Správnej rade NAW opäť štyroch členov

Published

on

Reklama
Reklama

Zástupcovia zamestnancov nemocnice, ktorí na kauzu nákupu tomografu poukázali, to považujú za nezákonné. Argumentujú aj rozhodnutím súdu.

suchanek kovacovicova (2)

Chirurg Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová (na snímke) upozorňovali na možné porušenie zákona v súvislosti s navýšením počtu členov Správnej rady Nemocnice A. Wintera (NAW) už na jeseň 2012. Dovtedy mali zamestnanci dvoch zástupcov a rezort zdravotníctva troch. Na dôležité rozhodnutia, ako napríklad odvolanie riaditeľa, je potrebná kvalifikovanú väčšina. Keďže ju vtedy ministerstvo nemalo, do správnej rady delegovalo ďalšieho člena.

Štyroch zástupcov v tomto orgáne má štát aj po novom. Predsedkyňou sa stala Jana Kováčová, ďalšími členmi sú Milan Brdársky, Petra Kováčiková a Peter Magula.

Reklama

Správna rada sa v novom zložení stretla dnes popoludní. „Prišli štyria zástupcovia ministerstva zdravotníctva a vyžiadali si dokumentáciu ohľadom verejného obstarávania, ktorú im pani riaditeľka poskytla,“ informovala Magdaléna Kovačovičová, zástupkyňa zamestnancov. Spolu s Alanom Suchánkom preto namietali, že opäť ide o protizákonný stav a štát by mal mať v tomto orgáne iba troch delegátov.

Odôvodnili to aj rozsudkom Krajského súdu v Trnave, ktorý rozhodoval o odvolaní bývalého riaditeľa Roberta Mamrillu. „Súd skonštatoval, že boli porušené jeho práva a dostal odškodné,“ povedal Alan Suchánek. Rozviazanie pracovného pomeru s Robertom Mamrillom bolo podľa neho protiprávne práve preto, že kreovanie správnej rady nebolo v súlade so zákonom.

NAW musela zaplatiť 30-tisíc eur. „My si myslíme, že tento stav spôsobilo ministerstvo, preto by to malo nemocnici refundovať.“

Úhradu odškodného v piatok potvrdila aj riaditeľka Mária Domčeková. Podľa nej však súd rozhodoval v otázke neplatnosti výpovede a nie v otázke kreovania správnej rady, preto z rozsudku nevyplýva, že navýšenie počtu zástupcov ministerstva bolo v rozpore so zákonom.

Text: Martin Palkovič

REKLAMA:

420pnky1

Populárne články