Connect with us

Aktuality

Meteorológovia varujú pred búrkami aj horúčavou

Published

on

Reklama

Slovenský meteorologický ústav zverejnil výstrahu 1. stupňa pred búrkami, spojenými so silnými vetrom, ktoré očakávajú na našom území popoludní. Krátky a veľmi intenzívny lejak môže spôsobiť problémy s hladinou menších vodných tokov a narobiť škody. Výstrahu 2. stupňa vydali aj z dôvodu vysokých teplôt vzduchu. V Piešťanoch bolo dnes už ráno 30 stupňov.

CYMERA_20140801_181056„V okrese Piešťany sa miestami očakáva výskyt búrok, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s. Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ uvádza SHMÚ na svojej stránke.

Reklama

Letné búrky so silným vetrom v minulosti vyvrátili v parku niekoľko stromov a vytopili pivnice v starých Piešťanoch. Hrozilo dokonca vyliatie Dubovej a v Moravanoch zápasili s blatom na uliciach, nebezpečenstvo búrok teda netreba podceňovať a rozhodne sa pred lejakom neschovávať pod stromom.

Zľahčovať by sme nemali ani horúčavu, ktorá by dnes mala opäť dosiahnuť 30 – 34 stupňov Celzia v tieni. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ varujú meteorológovia.

Reklama

V Piešťanoch sme zrejme včera prežili najteplejší deň a noc od začiatku leta. Tento graf zverejnil SHMÚ na facebooku:

11667274_895238427216398_2707709645569621906_n

Podľa pridaných komentárov zástupcov SHMÚ teploty v Piešťanoch neklesli pod tridsiatku ani pred polnocou. Vzduch neochladzoval ani slabý vietor: „Práve kvôli nemu teplota neklesá. Vietor totiž podporuje premiešavanie vzduchu s vyššími vrstvami, ktoré sú v noci spravidla teplejšie. Výsledkom je tak pomaly klesajúca teplota,“ uvádza meteorológ.

-inf-, foto: archív PNky, graf FB SHMÚ

Populárne články