Connect with us

Aktuality

Mení sa čas, v nedeľu si dlhšie pospíme

Published

on

Reklama
Reklama

Letný čas končí v nedeľu 26. októbra o 3.00 h. Hodinky si posunieme na 2.00 h a o hodinu viac si pospíme.

[singlepic id=21340 w=520 h=2340 float=center]

REKLAMA

kia akcia

Reklama

Až do 28. marca sa budeme riadiť stredoeurópskym časom, ktorý je niekedy nesprávne označovaný ako zimný. Ide však o čas, v ktorom by sme fungovali, ak by sa každý rok nekonala zmena na letný.

Pre ľudí je posun hodiniek o hodinu späť príjemným, pretože si môžu dlhšie pospať. Podľa odborníkov si náš organizmus musí aj na túto zmenu dlhšie zvykať a u citlivejších osôb sa môže krátkodobo dostaviť nespavosť a iné zdravotné problémy.

Európska únia pôvodne plánovala uskutočniť zmenu času naposledy v roku 2012.  Európski úradníci ale schválili nariadenie, že zmeny času potrvajú ďalších päť rokov. Hodinky si budeme posúvať dvakrát ročne minimálne do roku 2016.

Prechod na systém letného času vymyslel koncom 18. storočia americký vedec Benjamin Franklin. Podľa Wikipédie nechcel zaviesť zmenu času, ale naučiť ľudí chodiť spať skôr a lepšie využívať denné svetlo. Jeho nápadom sa v roku 1916 inšpirovali niektoré európske krajiny, vrátane Rakúsko-Uhorska, a tak bol letný čas po prvýkrát zavedený aj na Slovensku. Každoročne u nás funguje od roku 1979 a napriek úvahám o jeho zrušení sme sa vstupom do Európskej únie zaviazali k jeho dodržiavaniu.

(arch)

REKLAMA

barmanka

Populárne články