Connect with us

Aktuality

Maturanti končia skôr, ministerstvo pripravilo termínovú pomôcku

Published

on

Reklama

Po písomných maturitách rezort školstva kvôli pokračujúcej pandémii zrušil aj ústne skúšky dospelosti. Maturovať môžu študenti, ktorí nebudú súhlasiť s výslednou známkou, určenou priemerom z vysvedčení. Ostatní stredoškoláci v poslednom ročníku ukončia štúdium skôr, už vo štvrtok 7. mája. Rezort školstva pre nich pripravil prehľadnú tabuľku dôležitých termínov.

V minulom roku ústne maturity trvali viac ako tri týždne od 20. mája až do 7. júna, v tomto roku bude mať väčšina študentov posledných ročníkov stredných škôl pokoj už skôr. Po zrušení maturitných skúšok im skrátili aj školský rok. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky včera vydalo rozhodnutie, že vyučovanie sa pre posledné ročníky stredných škôl končí vo štvrtok 7. mája 2020.

Reklama

Výslednú známku sa dozvedia maturanti o pár dní potom a vysvedčenie dostanú do 30. júna 2020. Absolventi si kvôli mimoriadnym opatreniam neužijú ani tradičný pochod mestom s tablom pred začiatkom akademického týždňa.

Reklama

Maturanti budú hodnotení aritmetickým priemerom známok z predmetu alebo príbuzných predmetov, zaokrúhleným smerom nadol. Započítajú sa doň koncoročné výsledky zo všetkých ročníkov a polročné z posledných dvoch. „Výsledné známky sprístupní škola plnoletému žiakovi alebo zákonnému zástupcovi neplnoletého žiaka do 12. mája 2020,“ uvádza v správe na svojej stránke rezort školstva.

Študenti, ktorým známka nebude vyhovovať, majú možnosť  do 15. mája 2020 písomne oznámiť nesúhlas strednej škole. Maturity sa potom uskutočnia v termíne, ktorý vyhlási okresný úrad v sídle kraja, medzi 25. májom až 13. júnom. Podľa ministerstva je možné skúšky dospelosti vykonať aj dištančnou formou, prostredníctvom videokonferencie. Podmienky ich konania si určia riaditelia jednotlivých škôl.

-red- Foto a zdroje: archív, FB, minedu.sk

 

Populárne články