Connect with us

Aktuality

Ľudia kolabujú z tepla, najlepšie je nevychádzať z domu

Published

on

Reklama

Počas uplynulého víkendu skolabovalo v Trnavskom kraji 28 ľudí. Medzi nimi aj dieťa. Dnešok môže byť najteplejší v histórii.

[singlepic id=13687 w=320 h=320 float=left]Teploty sa podľa predpovedí budú šplhať k 40 stupňom. Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča starším a chronicky chorým ľuďom vychádzať z domu iba ráno a večer. Zamestnávatelia musia dbať na pitný režim svojich zamestnancov. Úprava režimu práce majú riešiť vzájomnou dohodou. Z dôvodu extrémneho tepla je dnes od 11.30 h zatvorená aj budova Mestského úradu Piešťany.

Reklama

„Počas víkendu skolabovalo v Trnavskom kraji z tepla 28 ľudí. V nedeľu ich bolo 16, z toho deväť žien, šesť mužov a jedno dieťa. V sobotu bolo 12 kolapsov, šesť žien i mužov,“ informoval Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Zdravotným ťažkostiam treba predchádzať dodržiavaním pitného režimu. „Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú tekutiny prijaté vo forme malinoviek, piva, alkoholu, kávy. Ideálna je obyčajná voda,“ odporúča Úrad verejného zdravotníctva SR. Vodu treba prijímať pravidelne a menších dávkach. Mala by byť vlažná, nie studená.

Reklama

Na pracoviskách aj v domácnostiach treba podľa úradu zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná. V prípade využitia klimatizácie je potrebné zabezpečiť, aby rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty pri jej používaní nepresahoval hodnotu 5 – 7 °C. Iba tak sa dá predísť teplotnému šoku spôsobenému náhlym prechodom z vychladeného prostredia do horúceho vonkajšieho prostredia.

Strava má byť v letných mesiacoch ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok. Zložením má byť vyvážená a pestrá – dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky a jednoduché sacharidy.

Viete, kde sa môžete počas blížiacich sa tropických dní okúpať? Ak nie, kliknite sem

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články