Connect with us

Aktuality

Lipa skrýva vchod do podzemia. Postavia tam liečebný komplex

Published

on

Reklama

Piešťany majú priamo v centre ďalšiu unikátnu atrakciu. Stavebníci spolu s pamiatkármi objavili 14 kilometrov chodieb, do ktorých sa vchádza z pivnice bývalého secesného hotela.

[singlepic id=27461 w=320 h=240 float=right]Rozsiahle katakomby slúžili podľa zistení odborníkov na uskladnenie potravín v meštianskych domoch od konca 17. storočia. Winterovci ich neskôr zahrnuli do svojho utajovaného projektu podzemnej električky. Tá bola inšpirovaná práve vtedy vznikajúcim londýnskym metrom a mala spájať železničnú stanicu a Kúpeľný ostrov. Nahradila by infanteristov, ktorí ťahali vozíky s kúpeľnými hosťami po zablatených cestách. Ľudovít Winter sa však dostal do konfliktu s obecnými poslancami. Radní jeho nápad odmietli s obavou, že stovky ľudí prídu o prácu. Piešťanské podzemie potom upadlo do zabudnutia.

Reklama

Teraz sa má stať ťahákom pre turistov. „Určite to chceme využiť pre náš podnikateľský plán. Zrúcaninu tiež zakonzervujeme a v súčasnej podobe sa spolu s chodbami stane atrakciou,“ povedal Hugo Haas, zástupca zahraničného investora, ktorý hotel Lipa už roky renovuje. „Zdržal nás práve archeologický prieskum piešťanského podzemia. Nachádzajú sa tam vzácne kvapľové jaskyne vytvorené liečivou vodou, ale aj znaky pravekého osídlenia. Z chodieb a jaskýň urobíme unikátny liečebno-poznávací komplex, ktorý bude pohladením pre telo i dušu.“

Investor vyčíslil náklady na neuveriteľnú miliardu eur.

Reklama

[nggallery id=1537]

Text a foto: 1. apríl

REKLAMA

Populárne články