Connect with us

Aktuality

Lietajúce auto testovali v Piešťanoch

Published

on

Reklama
Reklama

AKTUALIZOVANÉ – Po minuloročnom prvom úspešnom vzlietnutí testovali lietajúce auto AirCar tento týždeň na piešťanskom letisku. Fotkami lietajúceho auta sa na sociálnych sieťach pochválil župan Jozef Viskupič.

Slovenské korene majú dve lietajúce autá. Podnikateľ Juraj Vaculík a dizajnér Štefan Klein pôvodne spoločne pracovali na projekte Aeromobil. Napokon sa pre rôzne predstavy rozišli, avšak na základe dohody môže Štefan Klein využívať patenty, ktoré si dala zaregistrovať pôvodná spoločnosť.  

OPRAVA: Podľa vyjadrenia Štefana Kleina projekt AirCar je založený na úplne nových unikátnych patentoch, ktoré sú chránené vo viacerých krajinách a bude mu onedlho udelený eu patent a nemá žiadny vzťah s firmou AeroMobil ani s ich patentovým riešením. „Od roku 2016 nemám s firmou AeroMobil žiadny právny ani ekonomický vzťah a ich patenty nepoužívam,“ uviedol pre redakciu PNky.  Prototyp AirCar je projektom firmy KleinVision. „Sme veľmi radi že letisko Piešťany nám poskytlo skvelé podmienky na prvé fázy testovania a máme v pláne sa sem vrátiť a pokračovať v ďaľsich fázach letového programu,“ doplnil.

Vývoj konceptu nového lietajúceho auta trval Š. Kleinovi 24 mesiacov. Vlani na jeseň s ním po prvý raz vzlietol na letisku v Nitre. V novembri ho následne predstavil na veľtrhu China International Import Expo 2019 v Šanghaji.

Reklama

V uplynulom týždni pokračovalo testovanie lietajúceho auta na Piešťanskom letisku. Testovanie bolo pomerne utajené, avšak s fotkami sa na sociálnej sieti pochválil župan Jozef Viskupič. Ukázal, že naozaj lieta a odfotil sa tiež s tvorcom nového stroja Štefanom Kleinom.

AirCar by malo podľa medializovaných informácií lietať maximálne vo výške 3000 m rýchlosťou 250 km/h. Na vzlet potrebuje 350 m a doletieť by malo maximálne 1000 km.

-red- Zdroj: hnonline.sk, cas.sk Foto: FB Jozef Viskupič

Populárne články