Connect with us

Aktuality

Lietadlo pristálo bez vysunutia podvozku a mimo prevádzkových hodín letiska

Published

on

Reklama

Na palube lietadla boli dve osoby, ktoré vyviazli bez zranení. Incident sa stal 30. septembra, keď na
pristávacej ploche piešťanského letiska prebiehalo motoristické podujatie.

Reklama

„Posádka lietadla vykonávala výcvikový let. Pri pristátí nemalo lietadlo vysunutý podvozok a z tohto dôvodu došlo k jeho čiastočnému poškodeniu. Žiak a pilot neboli zranení,“ píše sa v stanovisku Letiska Piešťany. Na miesto boli ihneď privolaní letiskoví hasiči, aby predišli vzniku požiaru.

„Nedošlo k poškodeniu pristávacej plochy ani k zraneniu osôb. Osoby boli podrobené dychovej skúške s negatívnym výsledkom. Vec si prevzala Letecká inšpekcia,“ informoval krajský policajný hovorca Michal Hanus. Podľa jeho poznatkov vykonával inštruktor cvičný let so žiakom. Pri pristávaní na jeden motor im signalizácia nehlásila, že nemajú vysunutý podvozok.

Reklama

REKLAMA

Nehoda sa stala v nedeľu 30. septembra, teda mimo prevádzkovej doby letiska, keď na pristávacej ploche prebiehalo motoristické podujatie. „Táto akcia bola vopred nahlásená a v súlade s dotknutými predpismi boli pre účastníkov akcie vystavené príslušné povolenia vstupu a pohybu v areáli,“ píše sa v stanovisku. Prevádzková doba letiska je v pondelok až piatok od 7.00 h do 19.00 h. Ak tam chce lietadlo pristáť mimo tohto času, musí požiadať o rozšírenie prevádzkovej doby.

Okolnosti tohto pravdepodobne núdzového pristátia má objasniť Letecký a námorný vyšetrovací úrad. „Vyšetrovanie nebolo ešte uzavreté, odborná komisia čaká na expertízne posudky, ktoré budú použité pri vypracovaní záverov pre záverečnú správu,“ informoval hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič Video: Tivi.sk

Populárne články