Connect with us

Aktuality

Lido pripravuje na leto ťažká technika, ale pridať sa môžete aj vy

Published

on

Reklama

Lepšie podmienky na relax a oddych by mali byť na piešťanskom Lide už tento rok. Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku  v stredu 11. apríla začali s úpravami koryta Váhu, v rámci ktorých odstránia bahno z dna a vyrovnajú ho, vyberú rozrastajúce sa vŕby a pokosia trávu. V sobotu 21. apríla pripravuje na Lide brigádu OZ Pro Civitate, ktorej cieľom je pohrabať pokosenú trávu a lístie a pripraviť tak jedinečnú piešťanskú lokalitu, ktorá bola dlhšie zanedbávaná, na letnú sezónu.
“Lido už dávno nie je lokalitou, kam by sme išli s rodinou na piknik, v horúcich dňoch si len tak poležať pri vode na peknej pokosenej tráve. Prerastené kríky, vysoká tráva a odpadky nás neraz od toho odradia, i keď neopísateľný pokoj a čaro prírody, tu napriek tomu pretrváva. Avšak veci sa môžu zmeniť. Lido tento rok už v rámci akcie Gesto [singlepic id=28077 w=320 h=240 float=left]pre čisté mesto čistili od odpadkov študenti, ale aj pracovníci mestského úradu. Radi by sme pokračovali v skrášlení a zfunkčnení lokality, preto sme iniciovali ďalšie aktivity. Pobrežie by sa malo už tento rok stať peknou zelenou plážou,” povedal Jozef Malík z občianskeho združenia Pro Civitate. Vlani zorganizovala krajinná architektka Eva Wernerová súťaž študentov, ktorí navrhovali ako by bolo možné Lido revitalizovať a premeniť naspäť na živú lokalitu. Jej výsledkom sú návrhy, ktoré je potrebné analyzovať a definitíne určiť a pripraviť podklady na realizáciu zámeru. “K tomu je však treba dotiahnuť viacero vecí, súhlasné stanovisko musia dať vlastníci pozemkov, treba doriešiť financovanie a právne vzťahy. Bola by však škoda premeškať ďalší rok a nevyužiť potenciál Lida pre relax a oddych obyvateľov Piešťan, ale i pre návštevníkov. Naše občianske zruženie preto prebralo iniciatívu a veríme, že spojením síl sa nám podarí Lido vrátiť ľuďom. Riaditeľ piešťanského odštepného zápodu SVP Milan Koščál nám veľmi vyšiel v ústrety a podporil myšlienku oživenia lokality. Výsledkom sú aktuálne práce prebiehajúce na Lide. Naše združenie, ktorého motto znie “Spoločne pre Piešťany” spolu s ďalšími piešťanskými združeniami a aktivistami pripravuje na sobotu 21. apríla brigádu, počas ktorej by sme chceli pohrabať pokosenú trávu, vyhrabať lístie a upraviť pobrežie tak, aby sa stalo zaujímavým miestom pre trávenie voľného času,” povedal Radovan Pagáč z OZ Pro Civitate.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=2Yka88hUbRI[/youtube]

Reklama

REKLAMA

Reklama

Na Lide momentálne pracuje ťažká technika. Kosiť by sa malo v najbližších dňoch. “Naši ľudia  pomocou DT-čka rozhŕňajú štrk a vyrovnávajú breh, tak aby bol ľahký prístup do vody. Po premiešaní štrku, pri následnom zvýšenom prietoku rieky, voda odnesie usadené bahno. Dno sa tak vyčistí a taktiež sa zníži zarastanie v letných mesiacoch,” povedal Milan Koščál, riaditeľ piešťanského odštepného zápodu SVP. Na to, aby sa brehy Lida stali zelenou oázou už veľa netreba. Ak teda máte chuť pomôcť Piešťanom a dokázať, že aj bez obrovských finančných prostriedkov sa dajú veci posunúť ďalej, príďte na Lido v sobotu 21. apríla o 9:00 h s hrablami a dobrou náladou.

V prípade, že by ste chceli organizátorom ponúknuť aj ďalšiu svoju pomoc, alebo máte nejaké otázky môžete ľudí z OZ Pro Civitate kontaktovať na adrese procivitate@procivitate.sk. Detailnejšie informácie o priebehu akcie budú ešte zverejnené, ak však chcete byť stále v obraze, môžete sa pridať do FB skupín Pro Civitate a Lido Piešťany.

[nggallery id=1562]
Autor: ht Foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články