Connect with us

Aktuality

Letisko Piešťany má finančné problémy

Published

on

Reklama
Reklama

Nízke tržby aj neistá dotácia od štátu sú príčinami toho, že spoločnosť Letisko Piešťany nedisponuje takou hotovosťou, akú by na svoju prevádzku potrebovala. Nádejou na zlepšenie je spolupráca s firmou Air Explore, ktorá minulý týždeň realizovala výcvik svojich pilotov.

letisko3

Na výsledky rokovania dozornej rady letiska sa primátora Rema Cicutta pýtala na májovom zastupiteľstve poslankyňa Mária Beňová. Mesto Piešťany vlastní časť akcií tejto spoločnosti a primátor je predsedom dozornej rady.

„Myslím si, že pani poslankyňa narážala na jednu skutočnosť. Životaschopnosť letiska v hotovostnom vyjadrení začína byť ekonomickým problémom. Dotácie neprichádzajú a tržby nie sú také, aby zabezpečili hotovosť na účtoch letiska,“ povedal po zasadnutí zastupiteľstva novinárom Remo Cicutto. Na interpeláciu ohľadom zasadnutia dozornej rady odpovie písomne.

Reklama

Dodal, že spomínaný problém by malo riešiť predstavenstvo spoločnosti. Jeho predsedom je župan Tibor Mikuš. Na naše otázky k tejto téme však Úrad Trnavského samosprávneho kraja neodpovedal.

Mesto, ktoré je menšinovým akcionárom, sa podľa primátora snaží hľadať riešenia ako okamžite začať plniť príjmovú stránku. V tejto súvislosti uvítal minulotýždňový výcvik pilotov aj možnú spoluprácu s firmou Air Explore.

Pomôcť by mohla aj štátna dotácia, ministerstvo dopravy však na tento účel zatiaľ nenašlo dostatok finančných prostriedkov. „Na rok 2014 je schválený 1 mil. eur pre program Letecká doprava a infraštruktúra. Naďalej sa snažíme nájsť cestu, ako zabezpečiť potrebné finančné prostriedky s cieľom udržať prevádzkyschopnosť všetkých letísk,“ informoval hovorca ministerstva Martin Kóňa.

Dodal, že letiská spolu žiadali štát o viac než 10 mil. eur. Z toho vyše 4 milióny potrebuje Bratislava a takmer 3 mil. Poprad-Tatry. Nasledujú letiská v Žiline (1,1 mil. eur), Košiciach (894-tisíc eur) a na Sliači (641-tisíc eur). Najmenej náročné je Letisko Piešťany, ktoré ministerstvu poslalo žiadosť o dotáciu vo výške 450-tisíc eur.

Na pokrytie nevyhnutných potrieb letiskových spoločností sa v roku 2014 uvažuje so sumou cca 5,6 mil. €, čo je približne na minuloročnej úrovni dotácií,“ uviedol hovorca.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články