Connect with us

Aktuality

Lekár, ktorý pomohol Winterovi založiť Hotelku, zomrel v deň uvedenia do Siene slávy

Published

on

Reklama

Imrich Sečanský priniesol do Piešťan učebné osnovy z Hotelovej školy v Laussane a neskôr na súčasnej Hotelovej akadémii Ľudovíta Wintera vyučoval odborné predmety. Zomrel v piatok 29. novembra v deň, keď ho na prvom stretnutí Alumni Clubu uviedli do Siene slávy. Mal 99 rokov.

[singlepic id=44558 w=520 h=340 float=center]

Reklama

Zástupcovia HAĽW na návšteve u Imricha Sečanského.

„Otec je vo veľmi vážnom stave blízkom kóme, avšak váš pozývací list doručený pred pár dňami ešte vnímal a tento list mu urobil veľkú radosť. Zdá sa, že poslednú čo mu bola v jeho živote dožičená,“ napísal syn významného slovenského dietológa riaditeľovi HAĽW Ladislavovi Blaškovičovi.

Reklama

Ten ho spolu s kolegami navštívil v jeho bratislavskom byte v lete. Doktor Sečanský vtedy spomínal na Ľudovíta Wintera, ktorý mu ešte ako študentovi poskytol ubytovanie v hoteli Excelsior (teraz Jalta), aby sa pripravil na skúšky.

Neskôr ho budovateľ kúpeľov požiadal, aby z Hotelovej školy v Laussane priniesol učebné osnovy, podľa ktorých by prebiehala výučba v novozriadenej škole v Piešťanoch. Tá vnikla v roku 1946 a v školských rokoch 1954 až 1960 niesla názov Škola pre spoločné stravovanie. MUDr. Sečanský tam vtedy vyučoval odborné predmety.

REKLAMA

Svoje špičkové vedomosti z oblasti detológie a diabetológie získal aj pri spolupráci s tunajším Ružovým mlynom, v ktorom sa v povojnovom čase vyrábali diétne produkty zo sójovej múky, cestoviny, kekse a detská výživa Cerasil.

Imricha Sečanského si spolu s ďalšími významnými pedagógmi uctilo vedenie Hotelovej akadémie Ľ. Wintera, keď ich pri príležitosti prvého zasadnutia klubu absolventov tejto školy uviedli do Siene slávy. Doktor Sečanský sa chcel tejto slávnosti zúčastniť, ale zdravotný stav mu to už nedovolil.

Text: mp/haľv Foto: haľv

Populárne články