Connect with us

Aktuality

Lávku pri poliklinike Trnavčania oživia a ochladia zeleňou

Published

on

Reklama

Projekt Zelená lávka v Trnave dostal “zelenú“. Betónový nadchod pre peších, ktorý vedie k poliklinike Družba, mesto osadí popínavými rastlinami, trávnikmi, stromami a kríkmi v nádobách. Zeleň by mala zmierniť prehrievanie, ale i okrášliť prostredie či vytvoriť miesta na krátkodobý oddych.

Lávka na Starohájskej ulici spája historickú časť mesta so sídliskom Hlboká a podľa vyjadrenia radnice ide o najfrekventovanejšiu pešiu trasu mesta, po ktorej denne prejde približne desaťtisíc ľudí vrátane seniorov, detí a pacientov využívajúcich služby polikliniky.

Reklama

„V rámci vypracovanej urbanisticko-architektonickej štúdie sa uvažuje o niekoľkých variantoch ozelenenia. Najvýznamnejšiu úlohu v nich má popínavá zeleň na oporných konštrukciách v kombinácii s kríkmi a menšími stromami v nádobách a väčšími, rýchlo rastúcimi stromami aj mohutnejšími popínavými rastlinami vysadenými priamo v pôde v bezprostrednej blízkosti lávky tak, aby vytvorili synergický estetický aj ochranný efekt. Na základe všeobecných meraní sa dá očakávať, že zeleň po dosiahnutí svojich prirodzených rozmerov dokáže zlepšiť mikroklímu a v letných horúčavách zníži teplotu na lávke minimálne o štyri stupne,“ uvádza v článku na svojej webstránke Mesto Trnava.

lavka1Trávniky by mali vysadiť aj popri lávke, kde budú vo vsakovacích rigolov na odvod dažďovej vody a uvažujú aj o rýchlo rastúcich stromoch. „Do pôdy k oporným konštrukciám alebo priamo k múru lávky by mali byť vysadené aj mohutné popínavky ako pavinič päťlistý, stavikrv baldžuánsky, wisteria čínska alebo pavinič trojlaločný,“ píše sa v správe.

Reklama

lavka2
Mobilná zeleň na lávke by podľa štúdie mohla pozostávať z väčších krov a menších stromčekov ako napríklad muchovník, sumach, jaseňovec, štedrec, a z popínavých rastlín menšieho vzrastu, znášajúcich aj horúčavy, sucho, vietor či mráz. Do úvahy prichádzajú napríklad akébia, vlkovec, trúbkovec, plamienky, viniče alebo brečtan. Všetky navrhované popínavky, väčšie i menšie, sa vyznačujú krásnym kvitnutím, zaujímavými tvarmi listov či atraktívnym jesenným sfarbením, brečtan ostáva zelený aj v zime. Víťazný návrh projektu Zelenej lávky pochádza z dielne piešťanského ateliéru krajinnej architektúry.

lavka3

Trnavskú lávku spomína aj článok na www.aktuality.sk Vybudovali sme betónové džungle, čaká ich zelená prestavba, kde autor uvádza, že projekty na ochladenie mesta pripravuje okrem Trnavy aj Kežmarok, Košice a Bratislava.

Zdroj: www.trnava.sk, Ukážky z vizualizácií variantov urbanisticko-architektonickej štúdie ozelenenia lávky: AWE Atelier 

Populárne články