Connect with us

Aktuality

Kyselinu dostali ďalšie stromy

Published

on

Reklama

Jedenásť dospelých smrekovcov na sídlisku Adam Trajan sa stalo obeťou cielenej likvidácie. Polícia pátra po páchateľovi, bude podané trestné oznámenie. O probléme rokovala aj komisia životného prostredia mestského zastupiteľstva.

[singlepic id=31051 w=320 h=240 float=right]Tentoraz dostávali pravidelnú dávku nebezpečnej chemikálie do navŕtaných dier stromy pri hoteli Piešťany na sídlisku Adam Trajan. Páchateľ splnil svoj cieľ. Stromy sú už mŕtve.

Reklama

„Komisia  odsúdila  vulgárny spôsob  odstraňovania stromov,“ informovala jej predsedníčka a poslankyňa mestského zastupiteľstva Eva Wernerová (nezávislá) a dodala: „Dlhodobo ich niekto navŕtaval v kmeni a napúšťal chemikáliou. Keďže je strom živý organizmus, táto činnosť veľmi pripomína trápenie zvierat.“

Komisia podľa jej slov doporučila referátu životného prostredia mestského úradu postúpiť dôkazové materiály ako podnet na vyšetrenie obvodnému úradu životného prostredia, ktorý takéto  prípady rieši v spolupráci s políciou. Žiada tiež o priebežné informovanie  o výsledkoch.

Reklama

„Súčasne bude prebiehať podanie trestného oznámenia neziskovou organizáciou,“ povedala Eva Wernerová. Spoločenskú hodnotu vyčíslila na 12 až 16-tisíc eur. Podľa nej  by mohlo ísť o trestný čin.

Zeleň je niekedy skutočne vysadená na nevhodných miestach, tieni do okien bytov alebo poškodzuje inžinierske siete. Jej odstránenie by sa však malo riešiť kultúrne.

Na sťažnosti obyvateľov ohľadom zložitého byrokratického procesu pri legálnom odstraňovaní stromov Eva Wernerová odpovedala: „Ak má strom v súkromnej záhrade obvod  nad 80 cm vyžaduje orgán ochrany prírody v zmysle zákona žiadosť o výrub s odôvodnením. Posúdenie a  rozhodnutie o náhradnej výsadbe vydáva odbor životného prostredia. Komisia odporučila preskúmať cestou všeobecne záväzného nariadenia mesta možnosť maximálneho zjednodušenia tohto procesu. Osobne neverím, že sa odôvodnené žiadosti o výrub  nedajú riešiť na odbore životného prostredia kultúrnym spôsobom. Ak to niekto vidí inak,  prosím  nech sa prihlási na komisii životného prostredia alebo mne osobne.“

Aktualizované 14. júna: František Hroššo, jeden z majiteľov hotela pre STV odmietol akúkoľvek spoluúčasť na likvidácii drevín. Dodal, že tým sám utrpel škodu a preto podal trestné oznámenie.

[nggallery id=1715]

Text: Martin Palkovič

Populárne články