Connect with us

Aktuality

Kúpeľné mestá chcú viac peňazí z podielových daní, obce pri atómových elektrárňach vyššiu jadrovú daň

Piešťanskom Kine Fontána sa v piatok 7. júna uskutočnilo zasadnutie Združenia miest a obcí, región JE Jaslovské Bohunice. V rámci Dňa ZMOS v Trnavskom kraji mohli predstavitelia samosprávy adresovať otázky, či podnety priamo zástupcom združenia miest a obcí. Na tlačovej konferencii po zasadnutí odznela požiadavka kúpeľných miest na viac peňazí z podielových daní a vyššiu jadrovú daň pre obce pri atómových elektrárňach.

Published

on

Reklama

„Dominovala problematika zdravotníctva, sociálnych vecí, školstva či možnosti prevodu prebytočného majetku štátu do vlastníctva miest a obcí. Takýto majetok by samosprávy vedeli využiť pre ďalší rozvoj vo svojich územiach. Venovali sme sa aj témam súvisiacich so Slovenským pozemkovým fondom. Kolegovia sa čoraz častejšie zaujímajú aj o možnosti modernizácie športovej infraštruktúry, preto sme hovorili aj o činnosti Fondu na podporu športu, v ktorom má samospráva zastúpenie v podobe mojej osoby,“ ozrejmil po rokovaní predseda ZMOS Jozef Božik.

Na viaceré problémy regiónu predstavitelia samosprávy poukázali aj na tlačovej besede, na ktorej vystúpili predseda ZMOS Jozef Božik, prvý podpredseda ZMOS Martin Červenka, primátor Piešťan Peter Jančovič, predseda ZMO, región JE Jaslovské Bohunice, Maroš Sagan a podpredseda ZMO, región JE Jaslovské Bohunice, Roman Súkeník.

Reklama

Predseda ZMOS Jozef Božik povedal po rokovaní s predstaviteľmi regionálnych združení samospráv Trnavského kraja, že ZMOS očakáva rokovanie s vládou a jej predsedom Robertom Ficom na tému, ako ďalej vo financovaní samospráv. Podotkol, že ZMOS je organizácia, ktorá naberá na sile a cez ktorú sa primátori a starostovia snažia tlmočiť svoje požiadavky smerom k vláde a parlamentu, aby sa skvalitnil život občanov v mestách a obciach.

Na rokovaní vedenia ZMOS v Piešťanoch primátori a starostovia z Trnavského kraja otvorili navyše aj problematiku dane za jadrové zariadenia, ako aj problematiku, ktorá sa týka špeciálne kúpeľných a historických miest. Kúpeľné mestá majú podľa primátora Piešťan Petra Jančoviča zvýšené náklady, ale príjmy z podielových daní majú rovnaké, ako ktorékoľvek iné mestá.

Reklama

„Naši občania sa skladajú aj na odpad hostí, ktorí prídu do centra mesta. Naši občania sa skladajú aj na mestskú dopravu, ktorá ide v prípade Piešťan až na Kúpeľný ostrov. Musíme mať všade kvetinové záhony, pretože to ku kúpeľným mestám patrí. Musíme mať bohatý kultúrny program, aby sa hostia nenudili a odniesli si emócie. Toto vôbec nie je zohľadnené v podielových daniach pre samosprávy,“ povedal primátor Peter Jančovič. Riešiť by sa podľa neho malo aj zjednotenie pravidiel pre fungovanie organizácií cestovného ruchu.

Podpredseda ZMOS a zároveň starosta obce Ratkovce v okrese Hlohovec Martin Červenka zasa upozornil, že daň za jadrové zariadenie je rovnaká už od roku 2004, teda celých dvadsať rokov. Samosprávy preto podľa neho vo vhodnom okamihu otvoria otázku zvýšenia tejto dane aj na politickej úrovni.

Obec Ratkovce, ktorá priamo susedí s jadrovými elektrárňami Jaslovské Bohunice, má ročný príjem z tejto dane na úrovni 17-tisíc eur. Podpredseda ZMOS pripomenul aj problém skladovania nízkoaktívnych jadrových odpadov v Jaslovských Bohuniciach.

„Všetci u nás platia za komunálny odpad, tak by sme boli radi, aby to tak bolo aj v prípade jadrového odpadu. Aby ľudia mali niečo navyše za to, že žijú tam, kde žijú,“ dodal Martin Červenka.

Predstavitelia ZMOS-u sa stretli tiež s primátorom Piešťan Petrom Jančovičom na pôde mestského úradu. Ten im predstavil aktivity samosprávy a tiež poukázal na potrebné investície väčšieho rozsahu, ktoré bude potrebné v tomto kúpeľnom meste zrealizovať.

O problémoch samospráv následne hovorili aj v Galante, kde sa v priestoroch mestského úradu konalo zasadnutie ZMO Žitného ostrova + ZMOS galantsko-šalianskeho regiónu. V meste i v regióne hostí privítal primátor Galanty Peter Kolek.

Na Dni ZMOS v Trnavskom kraji sa zúčastnila aj ústredná riaditeľka Kancelárie ZMOS Zuzana Špačeková a odborní experti Kancelárie ZMOS Mária Chorváthová a Tomáš Tahotný.

TS ZMOS / red Foto: ZMOS

Populárne články