Connect with us

Aktuality

Kríky z námestia zmiznú, ale len dočasne

Published

on

Reklama
Reklama

Kríky na Námestí SNP pred budovou piešťanského gymnázia a mestským úradom prejdú v nasledujúcich dňoch výraznými zásahmi. Pracovníci Služieb mesta Piešťany plánujú zrealizovať omladzovací rez, keď namiesto hustého porastu zostanú iba päť až desať centimetrov dlhé čapíky. Podľa riaditeľky SMP Hany Dupkaničovej je takýto zásah už nutný pričom očakáva, že kríky do troch rokov opäť dorastú tak, aby plnili svoje funkcie.

2015-12-09 104304 1200px„Odborní pracovníci strediska verejnej zelene SMP robia pravidelne hodnotenie kríkov v jednotlivých lokalitách mesta, kde sa berie do úvahy vek, druh dreviny, stanovisko na akom sa pestuje, vzdialenosť od obvodových múrov budov, vzdialenosť od chodníkov a zdravotný stav. Na základe tohto zhodnotenie budú  na Námestí SNP vykonané v najbližších dňoch pestovateľské zásahy a rezy zlatovky, tavoľníka a dráča radikálnym omladzovacím rezom. Kríky rastúce v skupinách sú prestarnuté, na konároch je rozpukané drevo, poškodené  sú cievne zväzky, a tak nie sú nedostatočne vyživované konáre, ktoré usychajú, lámu sa a sú poškodené hubou. Prerastená koruna tiež bráni tvorbe mladých výhonov z bazálnej časti,“ vysvetľuje riaditeľka Hana Dupkaničová.

Radikálny omladzovací rez sa uskutočňuje úplným zrezaním všetkých vetiev tesne nad zemou s ponechaním max. 5 -10 cm dlhých čapíkov. Zmladené kríky by mali následne behom 3 rokov dosiahnuť plnú funkčnosť a v nasledujúcich rokoch opäť bohato kvitnúť a plniť svoju estetickú, dekoratívnu a dendrologickú funkciu.

Podobné pestovateľské opatrenia boli realizované v lokalitách na ulici A. Dubčeka alebo bývalého amfiteátra.

Reklama

-th- Zdroj: SMP

Populárne články