Connect with us

Aktuality

Krampus zrejme bude napriek zákazu, pochod čertov rozdelil verejnosť

Published

on

Reklama
Reklama

Piešťany sa v uplynulých dňoch stali kvôli pochodu čertov témou článkov na viacerých slovenských mediálnych portáloch a námetom reportáží televíznych novín. Vo štvrtok 14. decembra sa Krampusom zaoberalo aj Mestské zastupiteľstvo, ktoré po rozsiahlej diskusii a prostredníctvom hlasovania požiadalo primátora, aby podnikol kroky smerujúce k neuskutočneniu podujatia. Podľa našich informácií primátor Miloš Tamajka vydal rozhodnutie o zákaze podujatia z dopravných dôvodov. Organizátorom sa ho však nepodarilo doručiť. Polícia vie o situácii a v nedeľu 17. decembra je pripravená zabezpečiť verejný poriadok. 

„Keď sme zvažovali akciu, preštudovali sme si históriu podujatia a jeho filozofiu. Predpokladali sme, že s podujatím nebude takmer žiadny problém keďže sa teší mimoriadnej obľube v celej Európe, napríklad aj v susedných kresťansky založených Čechách kde návštevnosť presiahne aj v malých mestečkách často 10 000-20 000 návštevníkov. Nepredpokladali sme, že nevinné detinské divadielko môže vyvolať takú vlnu emócií, ktoré často nemajú racionálny základ, respektíve vyplývajú zo šírenia dezinformácií,“ uviedli vo štvrtok 14. decembra v oficiálnom vyjadrení organizátori Piešťanských Vianočných Trhov.

Proti tomu, aby Krampus navštívil centrum mesta počas tretej adventnej nedele, bola vytvorená online petícia, ktorú dohromady podpísalo 2 579 obyvateľov Piešťan, ale kvôli medializácii aj ďalších miest naprieč Slovenskom. Vznikla aj „protipetícia„, ktorá naopak žiadala, aby sa pochod konal a obyvatelia i návštevníci mesta si mohli užiť túto netradičnú atrakciu, podpísalo ju 484 ľudí.

Svoj názor do našej redakcie zatelefonovala aj čitateľka, ktorá uviedla, že festival Krampus niekoľkokrát navštívila v Rakúsku a v mikulášskom období láka veľký počet návštevníkov. Okrem čertov vraj v sprievode vidieť aj anjelov, snehulienky a samozrejme Mikuláša. Pochod v týchto končinách navštevujú hojne aj turisti a desivý býva údajne hlavne pre dospelých.

Reklama

„Naozaj chceme oslavovať zlo? Tešiť sa z neho? Uviesť ho do centra pozornosti? Urobiť zo zla senzáciu, na ktorú sa má ísť pozerať? Aké hodnoty ponúkame našim deťom a mladým? K čomu ich vedieme? Naozaj chceme, aby o našej budúcnosti raz rozhodovala generácia, ktorá bude mať totálne pomýlené a posunuté hranica dobra a zla? Ako by toto mohlo niekoho obohatiť?“ pýtajú sa naopak autori petície vyzývajúcej proti pochodu.

Pochod čertov sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude konať napriek hlasovaniu 18 poslancov Mestského zastupiteľstva mesta Piešťany a zákazu akcie na miestnych komunikáciách zo strany primátora. Právomoci samosprávy sú v tomto prípade obmedzené a ak si organizátor splní ohlasovaciu povinnosť, môže byť podujatie zakázané len v prípade, ak účastníkom hrozí závažné nebezpečenstvo pre ich zdravie alebo ak by konanie podujatia obmedzovalo verejnú dopravu a zásobovanie obyvateľstva. Návšteva samotného pochodu tak v nedeľu 17. decembra zostáva na rozhodnutí samotných obyvateľov a návštevníkov mesta.

-red/Zdroj: Mesto Piešťany, FB, polícia/Foto: pixabay.com/Grafika: Piešťanské Vianočné Trhy-

Populárne články