Connect with us

Aktuality

Krajské zastupiteľstvo sa venovalo očkovaniu aj výstavbe novej nemocnice

Published

on

Reklama
Reklama

Druhé zasadnutie Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v roku 2021 sa uskutočnilo v stredu 24. marca prostredníctvom videokonferencie. Rámované bolo témou očkovania proti ochoreniu Covid-19 a rozvojom zdravotníctva v župe. Témou bolo aj nakladanie s majetkom, či rozvojom športovej infraštruktúry stredných škôl.
Predmetom rokovania poslancov bola informácia o priebehu očkovania v troch župných veľkokapacitných očkovacích centrách. „Doteraz sme pred vírusom ochránili už takmer 27.500 záujemcov vďaka 28 očkovacím tímom. Minulý týždeň sme predstavili očkovaciu stratégiu, ktorá počíta so štyrmi fázami – pilotnú, vysokokapacitnú, útlmovú a individuálnu. Druhá fáza sa začne buď potrebou podania druhej dávky vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, respektíve dodaním násobne väčšieho počtu vakcín nového druhu, napríklad z portfólia Johnson & Johnson. Na spoluprácu sme prizvali aj primátorov všetkých okresných miest,“ povedal v tejto súvislosti trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že župa v najbližších dňoch predstaví aj systém na prihlasovanie sa náhradníkov. Možnosť nechať sa zaočkovať dostanú aj skupiny ľudí definované vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR.
Nástrojom na rozvoj zdravotníctva v kraji sa stane aj poskytovateľ zdravotnej a zdravotno-sociálnej starostlivosti s názvom Zdravá župa, s.r.o. Okrem zabezpečovania očkovania po administratívnej a procesnej stránke bude poskytovateľ v blízkej budúcnosti pokrývať nedostatkové špecializácie. Zastrešovať bude aj zdravotnú a sociálnu starostlivosť pre doliečovaných, chronicky ťažko chorých a zomierajúcich pacientov, pričom bude spolupracovať aj s Fakultnou nemocnicou Trnava.
Na rokovaní zastupiteľstva vystúpil riaditeľ nemocnice Vladislav Šrojta, ktorý informoval o pláne výstavby novej budovy nemocnice v jej súčasnom areáli. Prostriedky na tento účel by mohli byť vyčlenené v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Poslanci tento zámer podporili.
Krajské zastupiteľstvo rozhodlo aj o vyhlásení dotačnej výzvy na prilákanie nových a mladých lekárov do kraja. Až 400 tisíc eur je určených na poskytovanie príspevkov s cieľom systémovo zvýšiť počet všeobecných lekárov pre deti, dorast a dospelých, s nedostatkom ktorých župa dlhodobo zápasí. Výzva bude otvorená celoročne, žiadosti bude možné podávať elektronicky.
Zdroj: Tlačová správa TTSK

Populárne články