Connect with us

Aktuality

Krajinský most: Obchádzka po diaľnici zadarmo nebude

Published

on

Reklama

Diaľničná spoločnosť nad dočasným zrušením spoplatnenia úseku medzi Lúkou a Hornou Stredou neuvažuje. Silnejú hlasy za posunutie rekonštrukcie na budúci rok.

[singlepic id=15796 w= h= float=center]

Reklama

Posun termínu plánovanej opravy Krajinského mosta nevyhovuje podnikateľom na ľavom brehu Váhu. Uzávierka by ich zasiahla počas letnej sezóny, kedy prichádza do Piešťan najviac návštevníkov a koná sa tu množstvo podujatí.

„Sme za to, aby sa táto investícia lepšie načasovala. Všetky možnosti ešte neboli vyčerpané,“ myslí si Jozef Kubík, prevádzkovateľ areálu vodného lyžovania v Ratnovskej zátoke. Práve v lete má táto turisticky zaujímavá atrakcia najviac návštevníkov.

Reklama

Ako bývalý ženista pozná Jozef Kubík možnosti náhradného premostenia a predpokladá, že armáda by ho mohla zabezpečiť v rámci taktického cvičenia. To však vyžaduje dlhodobejšiu prípravu a spoluprácu s dotknutými samosprávami.

Podľa poslednej diagnostiky má súčasný stav mosta vplyv na jeho zaťažiteľnosť. Aj preto Trnavský samosprávny kraj minulý rok presadil zákaz prejazdu vozidlám s hmotnosťou nad 12 t.

Ľudia, ktorí žijú a podnikajú na ľavom brehu Váhu sa obávajú najmä finančných dopadov prípadnej uzávierky. Podľa ankety zverejnenej na našom portáli, by sa ich náklady na cestovné zvýšili o desiatky tisíc eur. Doteraz v nej hlasovalo vyše 350 užívateľov. Ak zrátame hodnoty, ktoré zvolili, vyjde nám takmer 50-tisíc eur. Táto suma však nezahŕňa možnosť „viac“, ktorú zvolilo 13% hlasujúcich. Výsledok ankety je len orientačný, dopad na všetkých obyvateľov by bol pravdepodobne vyšší.

Nasvedčuje tomu aj fakt, že diaľničný úsek medzi obcami Lúka a Horná streda nebude počas uzávierky bezplatný. Práve tadiaľ povedie jedna z náhradných trás. „Národná diaľničná spoločnosť, a.s. neuvažuje nad vyňatím spomínaného úseku zo spoplatnenia,“ uviedol hovorca NDS Marcel Jánošík.

O Krajinskom moste budú pravdepodobne hovoriť poslanci krajského zastupiteľstva aj na svojom najbližšom zasadnutí. Niektorí z nich už avizovali vôľu presunúť opravu na budúci rok, čo by všetkým dotknutým umožnilo lepšie sa pripraviť na vzniknutú situáciu. V tejto súvislosti sme zástupcom okresu Piešťany v krajskom parlamente položili otázky a ich odpovede uverejníme v ďalšom článku.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

ANKETA

[poll id=“13″]

Populárne články