Connect with us

Aktuality

Koronavírus: Obce sa snažia pomôcť svojim obyvateľom. Rúška vyrábajú svojpomocne

Published

on

Reklama

Mnohé obce zobrali iniciatívu do svojich rúk snažia sa zabezpečiť pre obyvateľov rúška, ktoré sú aktuálne nedostatkovým tovarom. Pomocnú ruku podávajú obyvatelia i firmy. Ľuďom z Banky doručia rúška už zajtra do schránok. V Sokolovciach dostanú obyvatelia postupne po dvoch rúškach z obecného úradu.

Rúška vyrobili zručné ženy z obce. Foto: FB Obec Banka

V obci Banka najskôr vyzvali ľudí, ktorí by vedeli darovať materiál na výrobu rúšok, aby ho odovzdali miestnym dobrovoľným hasičom. Tí ho odovzdali zručným ženám z obce, ktoré vyrobili rúška vo svojich domácnostiach. Aktualizácia 17.3. 21:45 h: Obec pôvodne informovala, že obyvatelia si budú môcť rúška vyzdvihnúť v stredu pred obecným úradom. Napokon sa však pre veľký záujem, ale aj z preventívnych dôvodov rozhodli predstavitelia obce doručovať rúška do schránok. 

Reklama

„Z dôvodu veľkého záujmu a zároveň z preventívnych dôvodov nebudú rúška zajtra dopoludnia vydávané pred budovou obecného úradu, ale budú priebežne roznesené do schránok. Prioritne sú určené pre seniorov, ťažko chorých obyvateľov a pre obyvateľov, ktorí nie sú schopní si rúško zabezpečiť,“ informovala obec na svojej facebookovej stránke. Záujemcovia majú poslať SMS na mobilné číslo starostky Tatiany Julínyovej 0944 123 360, kde majú viesť meno, adresu a počet kusov.  Rúška budú v priebehu stredy, najneskôr štvrtka roznesené do schránok. O stave zásob budeme obec priebežne informovať na svojej facebookovej  stránke.

Obec bude už zajtra 18. marca od 11:00 do 12:00 h rozdávať vyrobené bavlnené rúška svojim obyvateľom pred budovou obecného úradu. „Prioritne sú určené pre seniorov, ťažko chorých obyvateľov a pre obyvateľov, ktorí nie sú schopní si rúško zabezpečiť. Je potrebné, aby rúška vyzdvihli rodinní príslušníci/známi/susedia, ktorí si chránia tvár rúškom, príp. aspoň šálom. Dobrou voľbou sú aj ochranné rukavice. Rozhodne neodporúčame prísť seniorom či osobám s chronickými ochoreniami – sú najohrozenejšou skupinou ľudí,“ informovali predstavitelia obce na svojej facebookovej stránke.

Reklama

Občania pri preberaní majú stáť v niekoľkometrových odostupoch a nemajú vytvárať skupiny. Počet rúšok je zatiaľ obmedzený, preto na Banke vyzývajú k solidarite, aby ľudia prenechali rúška tým, ktorí ich nemajú a zároveň potrebujú.

V Sokolovciach by rúška mali dostať všetci obyvatelia. Do ich šitia sa pustila Ľubica Dóczyová, ktorá je majiteľkou svadobného salónu a za normálnych okolností sa venuje i výrobe šiat. Na produkcii rúšok sa podieľal aj jej manžel Marián Dóczy, ktorý je starostom Sokoloviec. Podľa jeho vyjadrenia obec bude postupne dávať po 2 kusoch rúšok každému občanovi.

Starosta Marián Dóczy pri výrobe rúšok. Foto: FB Svadobný salón Ľubica

Obec Drahovce taktiež pracuje na výrobe rúšok pre svojich obyvateľov. Starosta Mirosla Ledecký dnes napríklad prostredníctvom facebookového profilu zháňal gumu, ktorá im pri výrobe v obci chýba.

Ďalším príkladom sú aj Jaslovské Bohunice. Miestny obecný úrad informoval, že obyvateľom, ktorí nemajú rúška ich obec poskytne bezplatne. Ide o rúška, ktoré si ušili svojpomocne. V obci rovnako osamelí dôchodcovia môžu telefonicky oznámiť, čo by potrebovali a o nákup sa im postarajú.

-th- Foto: FB Obec Banka, FB Svadobný salón Ľubica

Populárne články