Connect with us

Aktuality

Koniec Vianoc – stromčeky končia v komposte

Published

on

Reklama

Pred pár dňami robili radosť deťom i dospelým, teraz ležia pri kontajneroch. Napriek tomu, že   vianočné stromčeky by mali ľudia odvážať do Zberného strediska, o ich ekologické zhodnotenie sa stará obchodná sieť aj mestská organizácia.

[singlepic id=22104 w=320 h=240 float=left]Pri kontajneroch na najväčšom sídlisku v Piešťanoch 9. januára neležali žiadne vyhodené vianočné stromčeky. „Z Adama Trajana a sídliska Juh ich dnes predpoludním odvážali naši zamestnanci,“ povedal majster strediska verejnej zelene Služieb mesta Piešťany (SMP) Andrej Cimbalík. Tento odvoz nemá podľa jeho slov presný harmonogram, ale vykonávajú ho podľa potreby: „Niektorí totiž vyhadzujú stromčeky aj v marci.“

Reklama

Obyvatelia Piešťan by mali stromčeky voziť do Zberného strediska, odkiaľ potom ako biodpad putujú na mestské kompostovisko. Keďže sa to deje len výnimočne, o zber popri kontajneroch sa starajú SMP.

Službám mesta Piešťany tento rok pomohla aj spoločnosť Kaufland. Počas uplynulého víkendu mohol každý preniesť do piešťanského nákupného centra stromček, odmenou mu bol darček v podobe vareného vína alebo oblátok. Podľa hovorkyne Eriky Pfundtnerovej sa táto akcia vydarila, počet vyzbieraných stromčekov zatiaľ nevedela upresniť. Vlani podobným spôsobom vyzbierali v 42 mestách po celom Slovensku 3000 stromčekov, ktoré potom ekologicky recyklovali.

Reklama

Rozdrvenie a kompostácia čaká podľa Andreja Cimbalíka všetky stromčeky vyhodené na území Piešťan, vrátane toho, ktorý stál na Winterovej ulici. Podobný osud má aj všetka zeleň z údržby mestských plôch alebo z bionádob. „Zvieratám do zoologických záhrad stromčeky dávať nemôžeme, aj keď kedysi bola taká myšlienka. Ľudia totiž na stromčekoch často nechávajú ozdoby a napríklad slonom to môže uškodiť,“ uzavrel Andrej Cimbalík.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články