Connect with us

Aktuality

AKTUALIZOVANÉ: Hospodárske noviny obviňujú kúpele zo zneužitia dotácií

Published

on

Reklama

Ešte neexistujúce združenie cestovného ruchu Rezort Piešťany už podľa Hospodárskych novín čelí podozreniam z nezákonného konania. Denník publikoval článok, ktorý obviňuje piešťanské kúpele, že chcú štátnu dotáciu minúť vo vlastnej réžii.

[singlepic id=20745 w=320 h=240 float=right]„Kým v iných regiónoch využívajú spoločné prostriedky na marketing či propagáciu, kúpele ich chcú minúť na hotelové brožúry či jedálne lístky,“ citujú Hospodárske noviny nemenovaný zdroj. Článok bol publikovaný 7. februára pod názvom Kúpele chcú zarábať na štátnych dotáciách.

Reklama

Novela zákona o cestovnom ruchu, na ktorej sa podieľal aj primátor Remo Cicutto, umožňuje samosprávam a podnikateľom združeným v spoločnej organizácii na podporu turizmu, žiadať o štátne dotácie. Ich maximálna výška je 90 percent finančných prostriedkov, ktoré do združenia vložia jeho členovia. Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, obce Banka, Moravany nad Váhom a hotely Máj, Sandor Pavillon a Park sú zakladateľmi takejto organizácie. Na prvom valnom zhromaždení, ktoré bude v piatok 10. februára, by mala dostať názov Rezort Piešťany. Plánovaná výška spoločného vkladu je podľa informácií zo zastupiteľstva 45 000 eur.

Na stanovisku k článku Hospodárskych novín spolupracujú kúpele s právnikmi. Uverejníme ho hneď, keď nám ho pošlú. DOPLNENÉ (9. 2.): Slovenské liečebné kúpele Piešťany a. s. sa voči tvrdeniam uvedeným v článku zásadne ohradili: „Tento text obsahuje množstvo zavádzajúcich a nesprávnych informácií ako aj špekulácií, ktoré poškodzujú dobré meno spoločnosti SLKP, a. s. a nezakladajú sa na pravde.“ V stanovisku sa ďalej píše, že všetky kroky, ktoré kúpele v súvislosti so vznikom oblastnej organizácie cestovného ruchu vykonávajú, „…sú plne v súlade s platnou legislatívou a realizované s cieľom pomôcť nášmu regiónu. Žiadna časť prostriedkov nemôže byť použitá na individuálny prospech resp. podporu len jednej firmy alebo organizácie.“ SLKP budú ďalej postupovať v súlade s právnymi nariadeniami, ktoré zabezpečujú ochranu dobrého mena firiem.

Reklama

[singlepic id=24808 w=320 h=240 float=right]Podozrenie z plánovaného zneužitia štátnej dotácie už ostro odmietla radnica: „Táto informácia je zavádzajúca a je neetické, že ju novinár berie ako hodnovernú a smerodajnú. Zrejme dobre neuvážil, aký dopad môže mať jeho článok. Budeme postupovať v súlade s Tlačovým zákonom.“

Podľa hlavného radcu sekcie cestovného ruchu ministerstva dopravy Dušana Marušáka kontrolu využívania prostriedkov zo štátneho rozpočtu bude vykonávať poskytovateľ dotácie (ministerstvo dopravy) aj ďalšie orgány – Najvyšší kontrolný úrad alebo rezort financií.

„Účel dotácie bude uvedený v zmluve medzi poskytovateľom a prijímateľom. Organizácie cestovného ruchu môžu použiť tieto prostriedky na ich hlavnú činnosť, ktorá je spojená s podporou rozvoja cestovného ruchu. Tieto aktivity musia viesť k zvýšeniu počtu domácich a zahraničných návštevníkov, k predĺženiu ich pobytu na území danej destinácie a k zvýšeniu hospodárskeho prínosu cestovného ruchu,“ vysvetlil Dušan Marušák.

V prípade, že organizácia použije peniaze v rozpore s určeným cieľom, ministerstvo si v zmluve vyhradzuje právo odstúpenia od zmluvy. Ďalšou sankciou je uloženie pokuty do výšky v závislosti od rozsahu porušenia finančnej disciplíny.

Text a foto: Martin Palkovič


Populárne články