Connect with us

Aktuality

Hodnotná socha Karla Prantla sa po dvanástich rokoch vrátila do parku

Published

on

Reklama

V piatok 5. mája dopoludnia bola vďaka úsiliu členov kultúrnej komisie a ochoty pracovníkov spoločnosti Zempres presunutá socha Karla Prantla z Kúpeľného ostrova naspäť do mestského parku. Travertínové dielo významného sochára stredoeurópskeho formátu nesúce názov Kameň k meditácii bolo vytvorené v roku 1968.

Reklama

S presunom sa začalo krátko po deviatej hodine ráno. Po dôkladnom upevnení popruhov k soche ju zdvihli pomocou nakladača do výšky a nahrubo očistili zo všetkých strán. S kamenným dielom bolo potrebné narábať nanajvýš opatrne, nakoľko jeho hodnota sa odhaduje na 200-tisíc eur, no predsa umelecká hodnota je nevyčísliteľná. Po opatrnom presune cez Kolonádový most osadili Kameň na travertínovú tabuľu v parku v Sade Andreja Kmeťa.

Sochár Karl Prantl sa narodil v roku 1923 v rakúskom Burgenlande, tam napokon v roku 2009 aj zomrel. „Bol známy tým, že začal v strednej Európe organizovať medzinárodné sochárske sympóziá, tak vlastne prišli sympóziá aj do Piešťan. Karl Prantl vytvoril túto sochu niekedy v roku 1968 a venoval ju mestu. Bola uložená dlhé roky pri amfiteátri. V roku 2005 sa konala posledná výstava Socha piešťanských parkov, vtedy bola socha prenesená do kúpeľov,“ povedal pre pnky člen kultúrnej a názvoslovnej komisie Kornel Duffek.

Reklama

Kameň k meditácii bol ostatných dvanásť rokov umiestnený na Kúpeľnom ostrove neďaleko jazierok. „V kultúrnej komisii sme sa najmenej 10 rokov domáhali, aby bola socha vrátená do mestského parku v Piešťanoch. Akosi to nešlo, no teraz poslal pán primátor žiadosť do kúpeľov, ktorej bolo vyhovené. Vďaka tomu môžeme vrátiť sochu do mestského parku,“ prezradil Kornel Duffek. Sochu čaká v budúcnosti kompletné odborné vyčistenie.

-vv-

Populárne články