Connect with us

Aktuality

Fotoreport: Ľudovít Winter sa vrátil do Piešťan

Published

on

Reklama
Reklama

Sedí tam, kde sedával, uprostred Kolonádového mosta a hľadí na kúpele. Hoci ako budovateľ kúpeľov mal napokon vstup na Kúpeľný ostrov zakázaný,  stále mal na tvári jemný úsmev a radosť v srdci  z pomoci druhým, aj napriek ťažkému životu. Takto si ho pamätajú ešte i niektorí Piešťanci. 

V sobotu 11. mája sa pretavilo v hmotnú realitu dlhoročné úsilie členov občianskeho združenia Pro Winter. Socha, ktorou chceli vzdať hold zakladateľovi a budovateľovi novodobých kúpeľov je vďaka ich iniciatíve a pomoci mnohých Piešťancov a sponzorov novou ozdobou Kolonádového mosta. Od darcov a vďaka podporným aktivitám sa na ňu vyzbieralo takmer 50-tisíc eur. Najvyššou sumou, pätinou celkovej sumy, prispela piešťanská spoločnosť Respect. Vďaka iniciátorov myšlienky však patrí každému, kto akoukoľvek sumou, či pomocou prispel k realizácii diela.

Slávnostné odhalenie bolo plné emócií a ďakovania. Od roku 2010, keď členovia združenia po prvý raz oslovili sochára Romana Hrčku, pretieklo veľa vody vo Váhu, ale sen je už realitou. Pri príležitosti slávnostného odhalenia sochy prišli do Piešťan členovia winterovskej rodiny aj z Austrálie. Pravnučka Ľudovíta Wintera Katarína Frátrikoá si vo svojom príhovore zaspomínala na „opinka“ ako ho familiárne volali. Na jeho láskavosť, slová a myšlienky, ktoré jej vštepoval do srdca, ale aj na posledné chvíle s ním. Po jej príhovore sa objavili slzy na viacerých tvárach prítomných a zároveň veľká radosť z tejto pocty. Po príhovoroch hostí nasledovalo nekonečné fotenie a doslova čakanie v rade kým sa na záujemcov dostane. Isté je, že fotky z dnešného dňa obletia nielen Slovensko, ale i celý svet, kam sa tak dostane poďakovanie Ľudovítovi Winterovi za to, že Piešťany sú tým, čím sú.

Reklama

Pozrite sa ako to na Kolonádovom moste v sobotu popoludní vyzeralo. Okrem slávnostného odhalenia si Piešťanci i návštevníci mohli užiť program, ktorí pre nich organizátori pripravili v Mestskom parku.


–th-

Populárne články