Connect with us

Aktuality

Fontána nie je kúpalisko – kúpanie môže byť nebezpečné

Published

on

Reklama

Fontána Príbeh prameňov prezývaná aj Skákajúca fontána sa počas horúcich letných dní mení na kúpalisko. Čľapkajú sa v nej malé deti, často bez dozoru rodičov, ktorí asi ani neuvažujú nad tým, že by kúpanie vo fontáne mohlo byť nebezpečné. Kúpanie detí vo fontáne vadí niektorým Piešťancom i  návštevníkom, iní zase vítajú možnosť osvieženia a zábavy. Ako to teda je? Je kúpanie vo fontáne dovolené, vhodné a bezpečné?

[singlepic id=1536 w=320 h=240 float=left]„Kúpaním sa do vody nosia nečistoty, znehodnocuje sa jej kvalita a aj technické zariadenia vo fontáne – filtre, čerpadlá, sitá a podobne,“ hovorí Milan Nedelka zo Služieb mesta Piešťany. Kúpanie vo fontáne je podľa neho zakázané, deti si totiž môžu ublížiť. „Hrozí úraz pošmyknutím sa v mokrom prostredí,“ varuje M. Nedelka. Otázkou je tiež, či nehrozí nebezpečie úrazu elektrickým prúdom, ktorým sú napájané čerpadlá poháňajúce jumpingy. „Napájanie je 12 V. Ak boli jumpingy niekedy vypnuté, bolo to z dôvodu opravy riadiacej elektroniky a bežnej údržby,“ odpovedal Milan Nedelka na otázku, či zamestnanci SMP vypínajú niektoré zariadenia vo fontáne, keď sa deti kúpu. „Jumpingy riadi počítač, nedajú sa ľubovoľne vypínať a zapínať. Riziko úrazu elektrickým prúdom nemôže nastať z dôvodu istenia čerpadiel pre výtlak vody do trysiek,“ dopĺňa M. Nedelka.

Reklama

[singlepic id=1535 w=320 h=240 float=right]Voda vo fontáne je chemicky upravovaná a priebežne kontrolovaná. Vladimír Gažo, ktorý túto činnosť pre Služby mesta Piešťany zabezpečuje, hovorí, že kúpanie vo fontáne i tak nie je vhodné. Podľa neho fontána je fontána a nikde sa nestretol s tým, že by sa fontány využívali ako kúpalisko. Potvrdil, že pri kúpaní sa vo fontáne môžu vzniknúť alergie kože, prípadne môže hroziť i iná nákaza. „Do fontány totiž zamieria napríklad aj kačice a tým príliš nerozkážete, čo tam nemajú urobiť. Ak pustíte do fontány dieťa, tiež nezabezpečíte, aby sa nenapilo vody prípadne aj s výkalmi,“ hovorí. Kúpanie je teda podľa neho na vlastné nebezpečie a napríklad na Starej Turej ho zakázali tabuľkami.

[singlepic id=1533 w=320 h=240 float=left]Náčelník mestskej polície Marcel Mihálik k problému povedal: „Ak idú policajti okolo, upozornia mamičky, aby dávali pozor, pretože tam je to naozaj na vlastné nebezpečie, ale vyslovene zakázané to nie je v žiadnom nariadení. Takže, my to nemôžeme riešiť ani ako priestupok.“

Reklama

Podľa všetkých vyjadrení zodpovednosť za kúpanie sa vo fontánach teda nesú rodičia detí alebo ich zástupcovia. Na osvieženie má obyvateľom a návštevníkom mesta slúžiť pitná fontánka v korunke sochy páva.

Autor: ph Foto: T. Hudcovič

Populárne články