Connect with us

Aktuality

Centrum pokryjú voľným internetom

Published

on

Reklama

Poslať e-mail alebo si prečítať PNky v centre mesta – to bude už začiatkom júla možné vďaka desiatke hotspotov, ktoré na lampách pouličného osvetlenia rozmiestni firma Lombard. Plánované parametre pripojenia sú 15 mbps na download a 5 mbps na upload.

Obyvatelia centra nebudú zvýhodnení

Reklama

[singlepic id=14676 w=320 h=240 float=left]Bezplatným internetom bude pokrytá Winterova ulica od hotela Lipa až po nemocnicu. Ďalej Námestie slobody a úsek od bývalého Riaditeľstva kúpeľov po „Skákajúcu fontánu“ na začiatku mestského parku. Obyvatelia centra nebudú oproti ostatným piešťancom zvýhodnení. Niektoré hotspoty síce zasiahnu aj do interiérov, ale signál nebude pravdepodobne dostatočne silný.

V uliciach však poskytovateľ zabezpečí stabilné a rovnomerné pokrytie. „Stromy, či iné prekážky sú samozrejme problémom avšak s ohľadom na malé vzdialenosti a veľkú hustotu pokrytia nemajú reálny význam,“ povedal Boris Nedorost z firmy Lombard.

Reklama

Chúlostivé operácie neodporúčajú

[singlepic id=14677 w=320 h=240 float=right]Nakoľko ide o pokrytie hotspotmi, pripojenie bude absolútne nezabezpečené. Lombard preto neodporúča užívateľom vykonávať chúlostivé operácie, aj keď napríklad internet banking má samotnú komunikáciu ošetrenú vlastným zabezpečením.

„Takéto pripojenie vidíme vhodné skôr pre tých, ktorí si chcú prečítať na webe noviny, poslať e-mail… Nie je určené pre sťahovačov, ani online hráčov. V prípade úplne neobmedzeného pripojenia je s ohľadom na charakter dostupnosti veľká pravdepodobnosť toho, že by tu dochádzalo k preťaženiu hotspotov a tým aj k degradácii kvality. Takže jednotlivé služby (online hry, peer to peer programy na zdielanie súborov), ako aj časová dostupnosť budú určite obmedzované,“ vysvetlil Boris Nedorost.

S nápadom prišiel poslanec

[singlepic id=14675 w=320 h=240 float=left]Celkové náklady na relizáciu firma vyčíslila na 4 až 5 tisíc eur. Ďalších 1500 eur ročne bude stáť prevádzkovanie. „Nie je to náš prvý projekt takéhoto charakteru, ale dá sa považovať za jeden z rozsiahlejších. Zaujímavý je práve kvôli propagácii našich služieb. Nakoľko sme domáca firma, má to pre nás i pridanú hodnotu v podobe ďalšieho zatraktívnenia mesta, v ktorom pôsobíme,“ konštatoval B. Nedorost. „S nápadom a iniciatívou prišiel mestský poslanec Jozef Malík, ktorým sme boli oslovení. Mesto nám poskytuje asi tú najdôležitejšou časť – priestor pre umiestnenie hotspotov na lampách pouličného osvetlenia. Zároveň nám radnica ponúkla odmenu formou reklamy, čiže realizácia projektu neznamená pre mesto žiadnu priamu finančnú záťaž,“ dodal.

Autor: M. Palkovič

Populárne články