Connect with us

Aktuality

Elektrárňa Piešťany prerušila prevádzku, hľadá strategického partnera

Published

on

Reklama
Reklama

Aktivity v budove  historickej elektrárne z roku 1906, ktorú po rekonštrukcii  slávnostne otvorili 9. septembra 2014, ukončila Nadácia ZSE k 30. júnu tohto roku. V súčasnosti hľadá strategického partnera, ktorý bude pokračovať v prevádzke zariadenia. Ponuky mohli záujemcovia predkladať do 7. júla. Podľa hovorkyne spoločnosti Západoslovenská energetika a.s. by malo v týchto dňoch prebiehať vyhodnocovanie prijatých ponúk.

„Nakoľko Elektrárňa Piešťany, s.r.o. končí svoju činnosť v EP k 30.6.2016 a do konca júna máme prihlásených počas týždňa veľa žiakov a študentov, z personálnych dôvodov návštevy pre verejnosť neposkytujeme. Ďakujeme za pochopenie,“ znie posledný oznam na stránke Elektrárne Piešťany.

Jediným spoločníkom eseročky je Nadácia ZSE, ktorá na svojej stránke uvádza, že hľadá strategického partnera, ktorý bude dlhodobo rozvíjať vlastné vzdelávacie a rozvojové aktivity v Elektrárni Piešťany podporujúce dlhodobé priority a poslanie Nadácie ZSE. „V rámci partnerstva poskytne Nadácia bezodplatne priestor Elektrárne, vrátane existujúceho vybavenia a nákladov na energie. Zároveň je Nadácia pripravená spolupodieľať sa na financovaní rozvoja a realizácie vzdelávacích aktivít v EP vo forme poskytovania grantov určených na tieto aktivity.“ Návrhy bolo možné predkladať do 7. júla 2016. Dôvody, prečo bola súčasná prevádzka ukončená, hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová zatiaľ neupresnila. „Nie je to tak, že by sme končili, platia informácie, ktoré máme uvedené na stránke,“ uviedla. Podľa nej by v týchto dňoch mal prebiehať výber záujemcov.

Reklama

EP 1910Elektrárňa Piešťany (EP) patrí k priemyselným objektom zo začiatku 20. storočia. Bývalá obecná dieselová elektráreň, zapísaná na zozname národných kultúrnych pamiatok, bola zrekonštruovaná podľa víťazného projektu študentskej architektonickej sútaže, ktorú vypísal v r. 2008 vlastník objektu Západoslovenská energetika, a.s. (ZSE). Vypracovali ho Michal Ganobjak a Vladimír Hain pod vedením Evy Královej z Fakulty architektúry STU v Bratislave. Západoslovenská energetika a.s sa ju v roku 2009 rozhodla revitalizovať pre širšie spoločenské využitie s cieľom podporiť predovšetkým rozvoj vedecko-technického poznávania detí a mládeže. Na  súťaži Stavba roka 2014 získala Elektrárňa Piešťany druhú priečku v hodnotení Cena verejnosti. V súťaži Kultúrna pamiatka roka 2013 bola medzi štyrmi ocenenými, ktorí získali titul bez udelenia poradia.

-red-, Zdroj: www.elektrarnapiestany-zse.sk, www.nadaciazse.sk, video: You Tube

 

Populárne články