Connect with us

Aktuality

Elektráreň mení funkciu, energiu nahradí vzdelanie a kultúra

Published

on

Reklama

Priestor s dôrazom na vzdelávanie detí a mládeže, miesto pre výstavy, koncerty a malé javiskové formy. Takto sa má už čoskoro zmeniť využitie budovy elektrárne na Staničnej ulici. Stavebné práce začnú 30. apríla, prvá etapa rekonštrukcie bude hotová v lete 2013.

[singlepic id=28739 w=320 h=240 float=right]„Chcem, aby vstup do mesta z autobusovej a vlakovej stanice bol iný ako je dnes,“ povedal Ján Orlovský, hovorca Západoslovenskej energetiky a Piešťanec, ktorý stojí za myšlienkou zmeniť roky nevyužívanú elektráreň na kultúrne a vzdelávacie centrum.

Reklama

V prvej etape rekonštrukcie bude opravená stará budova a niekdajšie kancelárie. „Tie sa zmenia na showroom, miesto prvého kontaktu, kde sa návštevník môže dozvedieť novinky z mesta, zistiť aké sú podujatia, požičať si bicykel, aby sa dostal do centra,“ vysvetlil architekt Vladimír Hain, ktorý spolu s Michalom Ganobjakom vyhral súťaž projektov na obnovu pamiatky.

[singlepic id=28740 w=320 h=240 float=right]Stará budova poslúži aj ako výstavná, prednášková alebo koncertná miestnosť. „Sála bude mať lepšiu akustiku ako dnes, takže napríklad Festivalu Doda Šošoku by sa tu určite darilo. Taktiež sa tu môžu inscenovať malé javiskové formy,“ vymenoval možnosti využitia elektrárne Ján Orlovský a dodal: „Projekt je rozpočítaný na 3,8 milióna eur, a približne 500-tisíc budú stáť interiéry. Verím, že aj vďaka sponzorom sa nám to podarí.“

Reklama

Západoslovenská energetika, vlastník objektu, sa už podľa jeho slov zaviazala, že do projektu vloží 1 milión eur. Pripojiť by sa mali aj ďalšie veľké energetické alebo stavebné firmy. „Ďalej je šanca získať dva milióny cez operačný program Veda a výskum, ale záleží na ministerstve školstva, kedy túto výzvu vypíše. Budeme sa o tieto peniaze uchádzať,“ povedal Orlovský. V budove elektrárne mala vraj každá piešťanská domácnosť svoju tehlu, zo symbolických tehiel od sponzorov môže byť vybudované aj nové kultúrno-vzdelávacie centrum.

Práve pre potenciálnych partnerov, zástupcov rôznych inštitúcií a média usporiadala Západoslovenská energetika 26. apríla podujatie, na ktorom bol celý projekt predstavený. Svoje zámery prezentovali víťazi študentskej architektonickej súťaže, ktorú ZSE vyhlásila ešte v roku 2008. Pozrite si časť prezentácie Vladimíra Heina a Michala Ganobjaka, ktorí sa projektom pod vedením Evy Kráľovej zaoberajú aj ako doktoranti.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=5C6amkgnKqw[/youtube]

[nggallery id=1601]

Text, foto a video: Martin Palkovič

Populárne články