Connect with us

Aktuality

Dostane letisko vyššiu podporu od štátu?

Published

on

Reklama

Ministerstvo dopravy by podľa návrhu rozpočtu na rok 2019 malo dostať na podporu letísk 5 miliónov eur. Doteraz býval na tento účel rozpočtovaný milión. V realite však letiská dostávali v súčte ďaleko vyššie podpory vďaka presunom prostriedkov v kapitolách počas roka. Plánovaných 5 miliónov je stále menej ako dostali letiská v roku 2017, keď im štát poskytol 6,75 milióna eur.  V návrhu rozpočtu tak ide len o to, že sa na papier dostalo to, čo bolo už v realite. Či ministerstvo nájde aj ďalšie zdroje, ktoré by znamenali skutočný nárast prostriedkov smerovaných do podpory letísk, nateraz nie je jasné i keď mediálne sa prezentuje zvýšená podpora letísk na budúci rok.

Prenesenie reality na papier priznáva aj ministerstvo, hoci nie každému to musí byť jasné a  vyjadrenia pôsobia tak, že letiská dostanú viac peňazí. Portál hnonline.sk vo svojom článku uvádza: „Ministerstvo dopravy zväčšenie balíka víta a tvrdí, že zvýšené výdavky si naše letiská vyžadujú dlhodobo. Nikdy sa však tieto peniaze nedostali oficiálne „na papier“. „Pri určení sumy sa vychádzalo najmä z doteraz poskytnutých dotácií, z požiadaviek letiskových spoločností a bola zohľadnená aj analýza, ktorú vláda schválila v roku 2009 a prijala závery, že je potrebné účelne a efektívne podporovať aj prevádzku a rozvoj malých letísk,“ spresnila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.“

Reklama

Článok hnonline.sk hovorí: „Od budúceho roka sa chce rezort dopravy zamerať na podporu letísk v Piešťanoch, Poprade, Žiline a na Sliači. S výnimkou populárneho Sliaču sú všetky v strate a vlani buď stagnovali, alebo prehlbovali svoj dlh. V prípade Žiliny a Piešťan sa dokonca skloňoval aj zánik. Rezort dopravy však ubezpečuje, že s rušením problémových letísk nepočíta. Naopak, sľubuje ich vybaviť modernejšími detektormi kovov, výbušnín a röntgenovými zariadeniami – tak, ako to požadujú európske právne predpisy.“

V stredu 31. októbra trnavská župa zverejnila vyhlásenie, že víta zámer Ministerstva dopravy a výstavby SR podporiť rozvoj regionálnych letísk. „Je veľmi dôležité, že ministerstvo obracia svoju pozornosť aj na malé regionálne letiská, ktoré majú svoj potenciál. Letisko Piešťany má významnú strategickú polohu a po tom, čo sa nám ho podarilo zachrániť, sa chceme zamerať na jeho modernizáciu a ďalší rozvoj,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Reklama

„Letisko Piešťany môže mať široké využitie, napr. pre blížiace sa predsedníctvo Slovenska v OBSE, počas ktorého chceme poskytnúť naše kapacity pre diplomatov členských krajín OBSE,“ doplnil J. Viskupič.

Podľa zverejnených sumárov na webe ministerstva dopravy dostali slovenské letiská cez dotácie v roku 2016 3,99 milióna pričom žiadali 8 miliónov eur. V roku 2017 dostali 6,75 milióna, pričom žiadali podobnú sumu ako rok predtým.  V uvedených číslach nie sú započítané vratky, ktoré museli letiská spraviť v prípade neuznania niektorých položiek poskytnutej dotácie.

-th- Ilusr. foto: -mp-

 

 

Populárne články