Connect with us

Aktuality

Domu pokoja pomáhajú predovšetkým zo zahraničia

Published

on

Reklama

Dva septembrové týždne strávili na stavbe Domu pokoja v obci Lúka nad Váhom piati nemeckí dobrovoľníci z organizácie Internationaler Bauorden. Traja muži a dve dievčatá priložili ďalšie tehličky k úspešnej realizácii projektu piešťanskej pobočky Katolíckej jednoty Slovenska, ktorej členovia sa rozhodli vybudovať domov pre osamelé tehotné ženy v sociálnej núdzi. Dom pokoja im má pomôcť tiež prekonať ťažké obdobie po pôrode dieťaťa.

[singlepic id=5138 w=320 h=240 float=left]Projekt, ktorý sa realizuje na etapy, trpí nedostatkom finančných prostriedkov. Podporovaný je prevažne zahraničnými dobrodincami. Predovšetkým rakúska organizácia Österreichischer Bauorden posiela každý rok ľudí ochotných pomáhať a prispela už tiež približne 20-tisíc eurami, ktoré boli preinvestované na stavbe. Pomocnú ruku a neustálu podporu preukazuje i Helene Rennerová z rakúskej organizácie Katholische Frauenbewegung Österreich. Medzinárodná organizácia Bauorden zastrešuje pomoc dobrovoľníkov už 57 rokov a ročne pripraví 180 táborov. Prostredníctvom nej už pomáhalo viac ako 350-tisíc dobrovoľníkov.

Reklama

[singlepic id=5135 w=320 h=240 float=right]Jedným z dobrovoľníkov, ktorý bol už na Lúke po niekoľký raz, je 68 ročný Dr. Josef Feld z nemeckého mesta Nordwalde. Tento pôvodne pedagóg a neskôr stavbár, hovorí, že na dobrovoľnícke kempy chodí, pretože ho to baví. Môže odovzdať svoje vedomosti, pomôcť dobrej veci a zároveň spoznávať inú kultúru. Tomuto turnusu dobrovoľníkov „velili“ starší páni, ale veľa práce odviedli aj dve mladé dievčatá, Hanna Krümpel a Swantje Schütt. Nosili tehlu, behali s táčkami, podávali maltu a to takmer desať hodín denne.

Anna Maťašová, z Katolíckej jednoty Slovenska, ktorá je dušou tohto projektu, je sklamaná z nezáujmu domácich o toto dielo. Po jej prosbách a výzvach na pomoc tomuto projektu, sa síce našlo zopár dobrodincov zo Slovenska, ale prím aj tak hrá pomoc zo zahraničia. Ak by ste chceli pomôcť tomuto projektu, prípadne sa dozvedieť viac, kontaktujte A. Maťašovú na čísle 0903 971864.

Reklama

Autor: ht   Foto: Tomáš Hudcovič – hug(o)photo agency

[nggallery id=193]

Populárne články