Connect with us

Aktuality

Dôchodcom sa dobýjal do domu, keď nepochodil, zdemoloval im auto. Polícia je stručná: „Prípad preverujeme“.

Published

on

Reklama

Keď si obyvateľka jedného z domov v zastrčenej uličke starých Piešťan, už na zaslúženom odpočinku, v obyčajný augustový utorok išla urobiť rannú kávu, netušila, aká dráma ju o chvíľu čaká. Keď začula vonku krik, pozrela sa z okna a uvidela neznámeho muža, ako lomcuje bránkou ich domu a kričí: „Pusti ma!“. Srdce sa jej rozbúchalo a ruky rozklepali, ale to bol ešte len začiatok.

IMG_6548Mladý muž, ktorého nikdy predtým nevidela, evidentne opitý, alebo pod vplyvom liekov, sa snažil dostať cez nízky plot ich domu. Čoraz zúrivejšie lomcoval kovovou bielou bránkou a reval, aby ho pustila dnu, lebo je unavený: „Otvor, ja som prešiel deväťsto kilometrov, chcem si odpočinúť!“ Roztrasená žena chytila mobil a chcela volať políciu. Medzitým sa zobudil jej manžel. Podarilo sa im vytočiť 158-ičku a čakali na príchod policajtov. Neznámy útočník, keďže sa zrejme aj kvôli svojmu stavu, cez bráničku nedokázal dostať, obrátil svoju agresivitu k ich autu, ktoré stálo na ulici a začal ho demolovať. Najprv vytrhol značku, skrútil ju, obišiel auto a poškriabal ňou lak. Potom sa snažil odtrhnúť spätné zrkadlo.

Reklama

 

Majiteľ domu, tiež dôchodca, sa už neudržal, vybehol von a začal na neho kričať, aby prestal. „Odmenou“ mu boli len nadávky najhrubšieho zrna a ďalšie pokusy, dostať sa cez plot. Podobné slovné útoky sa ušli aj jeho manželke, ktorá vyšla von, práve keď dorazila hliadka mestskej polície. „Boli traja a nemohli si s ním poradiť,“ spomína na chvíle, ktoré sa im zdali celou večnosťou, otrasená Piešťanka. Útočníka nakoniec mestskí policajti horko-ťažko naložili do auta, keď na miesto už dorazilo aj auto štátnej polície. „Nechali nás tam stáť a odišli,“ tvrdí žena,“ nikto nám nič nepovedal, nikto sa nás nič nepýtal.“ Keď prvý šok pominul, začalo jej byť čudné, prečo prišli ako prví mestskí policajti, pretože volali 158-ičku. Po kontrole času volania na mobile a odhadu času príchodu hliadky štátnej polície jej vyšlo, že dorazila až približne po štyridsiatich minútach.

Reklama

IMG_6543

Pretože hliadky sa manželov na podrobnosti incidentu nepýtali, rozhodla sa, že pôjde na políciu sama. „Žiadala som, že chcem podať trestné oznámenie. Hoci policajt, ktorý ma vypočúval, povedal, že o prípade nič nevie, urobil zápis, a ja som ho podpísala. A zároveň mi napadlo, že mestskí policajti im to odovzdajú,“ vysvetľuje a hovorí, že si ešte pamätá, ako upozorňovala, že píše o priestupku, ale podľa nej ide o trestný čin poškodzovania cudzieho majetku.

polícia OO (5)Tým sa však udalosť ešte neskončila. Po jej návrate domov za ňou popoludní dobehol sused, vraj videl útočníka, ako sa po ich ulici preváža na aute, dokonca ho odfotil na mobil. Vynervovaná žena nechcela veriť vlastným očiam, keď zrazu sama zbadala mladého muža z rána, ako chodí po ich dvore. Kričal niečo o tom, že sa prišiel ospravedlniť, ale nakoniec vysvitlo, že hľadá svoj iphone. „Prečo ho polícia nezatvorila? Veď bol ráno úplne mimo! Ako to, že ho pustili a ešte aj jazdil autom?“ nechápe a pýta sa dôchodkyňa, ktorá po incidente musela navštíviť psychiatra a obrátila sa i na redakciu PNiek.

polícia OO (1)
Otázky o čase príchodu a dôvode, prečo útočníka nezadržali a či polícia vyhodnotila skutok ako trestný čin, sme na jej popud položili mestskej i štátnej polícii aj my. Od náčelníka MsP Marcela Mihalika sme dostali informáciu, že ich auto dorazilo na miesto o 7,06,43 h, čo bolo približne desať minút od volania. Podľa neho muža držali dve hodiny na oddelení a potom spis odovzdali štátnej polícii.

KeetecsatHovorkyňa Krajského policajného riaditeľstva policajného zboru v Trnave Mária Linkešová nám najskôr odpísala, že naše podanie preveruje interná kontrola. A keďže ešte nie je ukončená, k postupu piešťanskej hliadky nemôžu podať ďalšie informácie. Čo sa týka útočníka, podľa jej slov „polícia prípad preveruje ako poškodzovanie cudzej veci a poverený policajt vykonáva úkony, aby mohol vo veci ďalej rozhodnúť.“

Od toho rána uplynul už viac ako mesiac, do domu však čas nepriniesol pokoj. Obaja manželia bojujú s vážnymi zdravotnými problémami a po útoku sa ich stav zhoršil. Pred pár dňami ich konečne zavolali na výsluch. Na svoje otázky, prečo polícia nechala útočníka na slobode, hoci bol evidentne pod vplyvom návykovej látky, a prečo tak dlho trvalo, kým prišli, však zatiaľ relevantnú odpoveď nedostali.

IMG_6549Medzitým zistili, že do ich domu sa dobýjal 29-ročný Michal N. z obce v okrese Malacky. Vo svojom bydlisku dokonca kandidoval v komunálnych voľbách. Mladého muža manželský pár nikdy predtým nevidel a netuší, prečo urobil to, čo urobil. Pani z Piešťan je ale napriek svojmu chatrnému zdraviu ochotná ísť na súd a urobiť všetko, aby sa mu incident len tak jednoducho neprepiekol. „Okrem majetkovej sme utrpeli aj veľkú psychickú ujmu,“ hovorí zo slzami v očiach. Ich prípad sa rozhodla zverejniť a pomoc hľadala aj na Mestskom úrade.

IMG_6544

Vraví, že chce iba spravodlivosť, a zároveň ide o memento pre verejnosť, aby venovala pozornosť osamelým starnúcim rodičom, príbuzným, známym či susedom, ktorí sa často stávajú obeťami rôznych podvodníkov či útočníkov.  „Neignorujte naše volanie o pomoc,“ vyzýva týmto aj všetkých kompetentných, ktorí sa nielen ich prípadom zaoberajú.

-ad- (Článok bol autorizovaný zdrojom redakcie), ilustr. foto: PNky

Populárne články