Connect with us

Aktuality

Do práce na bicykli: Piešťany získali bronz

Published

on

Reklama

K ešte lepšiemu umiestneniu v celoslovenskej cyklo súťaži chýbalo Piešťancom 6 km. Do nášho mesta však putuje aj jedno absolútne víťazstvo. Najviac jázd z vyše 1 500 účastníkov absolvovala Viera Seitlerová z tímu Úsmev. Za mesiac išla z práce a do práce na bicykli až 60-krát. 

cyklisti piestany2

Reklama

Celoslovenské výsledky súťaže Do práce na bicykli sú známe. Víťazom v kategórii samospráv je mesto Martin, ktoré dosiahlo v prepočte zúčastnených k počtu obyvateľov najväčší počet najazdených kilometrov 6921,51 km.

„Piešťany skončili na peknom treťom mieste s počtom najazdených km 5963,2 (v prepočte k počtu obyvateľov) tesne za Banskou Bystricou, ktorá najazdila 5969,01 km,“ informoval komunikačný odbor ministerstva dopravy, ktoré súťaž koordinovalo.

Reklama

Účastníci prvého celoslovenského ročníka súťaže Do Práce na bicykli vyrazili na slovenské cesty a cyklochodníky 37  874-krát. Vyše 1 500 cyklistov v 30 slovenských mestách za mesiac najazdilo až 198 795,13 kilometrov.

„Všetci zúčastnení však prispeli svojou účasťou k rozvoju cyklodopravy na Slovensku a to bol náš hlavný cieľ, pretože nám ide o skvalitnenie dopravy v mestách ako aj skvalitnenie života ľudí. Hovorím o pozitívnych zdravotných aj ekologických dopadoch, ktoré bicyklovanie má,“ povedal počas slávnostného odovzdávania cien štátny tajomník ministerstva dopravy výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.

REKLAMA

heaven rest

Úlohou súťažiacich bolo v priebehu mája prejsť do práce a z práce čo najviac jázd alebo kilometrov na bicykli. „Potešil nás záujem občanov aj predstaviteľov miest o súťaž a chceme na tom stavať aj do budúcnosti,“ dodal národný cyklokoordinátor z ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Peter Klučka.

To, že bicykel nie je určený len na relax či šport, ale je rovnocenným dopravným prostriedkom, s ktorým treba rátať, dokázali obyvatelia, obyvateľky i predstavitelia ôsmich krajských miest, ako aj súťažiaci v Krupine, Bánovciach nad Bebravou, Stupave, Lučenci, Martine, Spišskej Novej Vsi, Dolnom Kubíne, Poprade, Piešťanoch, Liptovskom Mikuláši, Rajeckých Tepliciach, Moldave nad Bodvou, Modre, Bardejove, Šamoríne, Novej Bani, Senci, Zvolene, Leviciach, Veľkom Šariši, Starej Ľubovni i Vysokých Tatrách.

Organizátori veria, že na budúci rok sa im podarí počet zapojených miest i súťažiacich ešte navýšiť a inšpirovať tak verejnosť k prehodnoteniu svojich dopravných návykov s upriamením na výhody, ktoré má využitie bicykla na každodenné presuny z práce a do práce.

Text: Martin Palkovič/Tlačová správa

Populárne články