Connect with us

Aktuality

Daruj život, daruj krv

Published

on

Reklama
Reklama

Leto je obdobím slnka, tepla, relaxu, dovoleniek a dobrej nálady. Avšak ako každá minca, aj toto obdobie má svoje dve strany. S príchodom letných mesiacov sa prudko zvyšuje úrazovosť, u detí dokonca až o 100%. Dopyt po darcoch krvi je v tomto období mimoriadne veľký.

DARUJObčianske združenie Ľudia pre lepšie Piešťany v spolupráci s občianskym združením VEĽKÉ SRDCE 4U a Národnou transfúznou spoločnosťou Trnava týmto pozýva všetkých občanov mesta Piešťany a blízkeho okolia na odber krvi, ktorý sa uskutoční dňa 16.06.2014 od 08.00 do 10.00 hod. v Dennom centre Rozmarín na Teplickej ulici. Touto akciou by sme zároveň chceli vzdať úctu štyrom mladým ľudským životom, ktoré sa stali obeťami tragickej havárie školského autobusu na diaľnici pri Piešťanoch.

Vedeli ste, že?

Každým darcovstvom môžete zachrániť až 3 či 4 ľudské životy?
Jediným odberom môžete zachrániť život niekoľkým novorodeným bábätkám?

Reklama

Znižuje riziko rakoviny a pokles rizika srdcovo cievnych chorôb?

Pri pravidelných odberoch si organizmus na krvné straty takpovediac zvykne a stane sa „trénovanejším“ a odolnejším, čo pri závažných úrazoch s rizikom vykrvácania znamená, že je šanca na prežitie výrazne vyššia?

Odobratá krv je vašim telom nahradená už o pár hodín po odbere?

Darovanie krvi prispieva aj k regenerácii organizmu. Náhly úbytok krvi pri darovaní „vyprovokuje“ organizmus k tvorbe nových, neopotrebovaných krviniek a teda darovanie krvi má stimulujúci účinok na organizmus?

Pravidelní darcovia krvi sa spravidla cítia lepšie ako nedarci?

REKLAMA

heaven rest

Dôležité informácie:

Každý záujemca musí mať so sebou osobné doklady:
– občiansky preukaz a preukaz poistenca, ak je darcom aj legitimáciu darcu.
Krv môže darovať:
– každý vo veku od 18 do 60 rokov
– váži viac ako 50 kg
– darca má byť zdravý
Pred darovaním večer a ráno piť čo najviac tekutín. Večer zjesť niečo ľahšie a diétnejšie. Pred odberom jesť pečivo, med, džem, ovocie, zeleninu.

Viac informácií na facebook.com/lepsiepiestany, info@lepsiepiestany.sk alebo tel. č. 0949 800 454.

Zdroj: TS OZ Ľudia pre lepšie Piešťany

Populárne články