Connect with us

Aktuality

Ďalšia mŕtva labuť na Sĺňave

Published

on

Reklama
Reklama

Po labuti s odtrhnutým krkom, ktorú našiel neďaleko lodenice ornitológ Erich Kubica a fotografiu s jeho príspevkom uverejnil aj Piešťanský týždeň, sme počas víkendu dostali na redakčný mail informáciu o ďalšej uhynutej labuti. Vtáka našiel jeden z obyvateľov Piešťan pri prechádzke so psíkom na brehu Sĺňavy oproti čističke a podľa neho nemal na sebe viditeľné známky poškodenia. Nález nahlásil mestskej polícii.

Labut4Keďže ide o zákonom chráneného vtáka a spoločenská hodnota labute dosahuje približne 500 eur, zaujímalo nás, ako v týchto prípadoch postupuje polícia. Podľa zástupcu náčelníka mestskej polície Petra Gogola, ak dostanú takúto informáciu, najskôr zavolajú ornitológa a veterinára. Ako nám povedal ornitológ Erich Kubica, ktorého oslovili policajti, uhynutej labuti na Sĺňave vzal krúžok, zabalil ju do vrecka a zavesil na krík. Zmluvný veterinár Ján Votjko, ktorý podľa svojho vyjadrenia prišiel asi o pol hodinu neskôr, však napriek tomu, že prehľadal celé okolie, labuť už na mieste nenašiel. „Príčiny úhynu môžu byť rôzne,“ povedal. Nebezpečné by boli v prípade, ak by šlo o hromadný úhyn. Naposledy vraj posielal na analýzu niekedy v lete vzorky z mŕtvych labutí pri Magnólii, ale vtáčia chrípka sa u nich, našťastie, nepotvrdila. O prvom spomenutom vtákovi, ktorého zrejme zabil pes, sa veterinár dozvedel až od nás. Celú situáciu si vraj preverí na mestskej polícii.

labut2Mŕtvu labuť s odtrhnutým krkom našiel pred dvomi týždňami neďaleko Lodenice ornitológ Erich Kubica. Jeho vyjadrenie v Piešťanskom týždni s názvom Poznámka: Pes versus Labuť vyvolalo množstvo rozhorčených reakcií psíčkarov na FB stránke lokálneho týždenníka. Tí tvrdili, že ak by išlo psa, labuť by trhal na kusy. Erich Kubica však hovorí, že hoci útok nevidel, na odtrhnutom krku našiel odtlačky zubov. „Muselo ísť o nejaké veľké plemeno,“ hovorí. Podľa neho si pri takomto útoku pes labou vtáka pristúpi, potom zakusne a vytrhne mu krk. Na základe údajov z krúžku zistil, že išlo o labuť hrbozobú, ktorá k nám priletela z Maďarska. Jej mŕtve telo ležalo len niekoľko desiatok metrov od tabule so Zákazom voľného pohybu psov. „Prípad vyšetrujeme, zatiaľ nie je preukázané, že išlo o psa,“ uviedol Peter Gogol z mestskej polície. Keďže nemajú ďalších svedkov, páchateľ zrejme zostane nepotrestaný.

labut1Napriek nejasným záverom môžu oba tieto prípady minimálne pomôcť k lepšej informovanosti všetkých, ktorým záleží na svojom okolí a živých tvoroch v ňom. Pre majiteľov psov by mali byť mementom, aby svojich miláčikov púšťali na voľno len na vyhradených plochách, rozhodne nie na chránenom vtáčom území a pre ostatných, ak sa ocitnú v podobnej situácii, aby neodišli bez povšimnutia, ale prípad čo najskôr nahlásili.

Reklama

index-ad-, foto: E. Kubica, archív

Populárne články