Connect with us

Aktuality

Cyklisti na ceste do Vrbového riskujú zdravie

Published

on

Reklama

Najviac problémový úsek je v katastri Piešťan. Jazdu na bicykli znepríjemňuje úzka krajnica, množstvo kamiónov idúcich z diaľnice do blízkych firiem aj vodiči, ktorí na krátkej rovinke jazdia ako pretekári.

[singlepic id=45443 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

O nedostatkoch tohto úseku a potrebe vybudovať cyklochodník sa spolu s deťmi z prímestkého tábora presvedčili aj zástupcovia miestnych samospráv a ministerstva dopravy počas akcie nazvanej Tour de Čango. Nebyť asistencie mestskej polície veľká skupina cyklistov sa z Piešťan do Trebatíc bezpečne možno ani nedostane. Našťastie odtiaľ pokračuje do Krakovian nový chodník a následne poľná cesta okolo železničnej trate.

Reklama

Cieľom organizátorov tohto podujatia bolo získať presvedčenie o možnostiach vybudovania cyklochodníka z Piešťan do Vrbového súbežne so železničnou traťou. Nepoužívané koľajnice majú byť turistickým lákadlom – preteky drezín alebo jazdy historickým vlakom sa na nich konajú pravidelne už teraz. Chodník popri trati poslúži na bezpečnú a ekologickú prepravu miestnych obyvateľov, ale atraktívny bude aj z pohľadu cestovného ruchu.

[singlepic id=45449 w=520 h=340 float=center]

 

Na problémy naráža tento plán v katastri Piešťan, kde nepoužívaná železničná trať križuje diaľnicu. „Nové premostenie stojí strašné peniaze, ktorých získanie nie je reálne,“ hovorí Eva Wernerová, mestská poslankyňa a krajinná architektka, ktorá stojí za vybudovaním cyklochodníka okolo potoka Dubová.

Na existujúcom železničnom nadjazde môže byť podľa jej slov buď trať alebo cyklochodník, oboje sa tam nezmestí. „Je tu však aj ďalšia možnosť – tunel pre siete, ktorý je pod diaľnicou a mohol by byť využitý aj pre cyklistov,“ dodala Eva Wernerová.

Prečítajte si aj: Na bicykli do Vrbového? Najbezpečnejšie je podliezť diaľnicu

Ako ukázala Tour de Čango z Trebatíc je cesta do Vrbového relatívne bezpečná. Na konci obce je totiž vybudovaný nový chodník do Krakovian, ktorý miestni obyvatelia často využívajú. Zo železničného priecestia v Krakovanoch potom pokračuje úzka poľná cesta popri trati až do mesta pod šikmou vežou.

Keďže Vrbové už má relatívne dobré napojenie na značené cyklocesty, najväčším problémom pre cyklistov zostáva bezpečný presun z Piešťan do Trebatíc.

Pozrite si fotogalériu a video z dnešnej cyklojazdy. Účastníci najprv na vlakovej stanici privítali Petra Klučku z Inštitútu stratégie pri ministerstve dopravy, potom sa presunuli cez nebezpečný úsek do Trebatíc. Tam ich miestna cyklistka nasmerovala na nový chodník do Krakovian, odkiaľ vedie poľná cesta až do Vrbového. 

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=sZv4XnPi3GI[/youtube]

[nggallery id=2423]

Autor: Martin Palkovič

Populárne články