Connect with us

Aktuality

Cyklisti môžu dostať pokutu až 1300 eur

Published

on

Reklama

Novela zákona o cestnej premávke priniesla zmeny nie len pre vodičov, ale aj pre cyklistov. Novým ustanovením ich viac chráni, ale umožňuje aj vyššie pokuty

[singlepic id=20558 w=320 h=240 float=left]Ak cyklista odmietne dychovú skúšku, môže mu policajt uložiť pokutu až do výšky 1300 eur. Nebude sa to považovať za trestný čin, ale iba za priestupok, hrozba vysokej pokuty, je však pre tých, ktorí odmietnu fúkať odstrašujúca. Ak im jazdu pod vplyvom alkoholu policajti preukážu dychovou skúškou, zaplatia od 150 do 800 eur. Zadržať vodičský preukaz cyklistovi však naďalej nemôžu. V extrémnych prípadoch hrozí, že celú vec prešetrí dopravný inšpektorát a ten mu zakáže jazdiť na bicykli aj na niekoľko rokov.

Reklama

Prínosom novely zákona je z pohľadu cyklistu ustanovenie, že vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno. Pri odbočovaní vľavo vodič motorového vozidla nesmie ohroziť cyklistu odpočujúceho vľavo. Závažným porušením pravidiel cestnej premávky je aj ohrozenie chodca alebo cyklistu prechádzajúceho cez prechod. Cyklisti samozrejme musia po prechode pre chodcov bicykel tlačiť, viesť sa môžu iba po prechode pre cyklistov.

Najmä v jesennom období, keď sa skoro stmieva, by nemali cyklisti zabúdať na reflexné prvky. Mimo obce sú povinné, a ak cyklistovi chýbajú alebo nie je osvetlený, policajt mu môže zakázať ďalšiu jazdu.

Reklama

Text a ilustr. foto: M. Palkovič

Populárne články