Connect with us

Aktuality

Cirkevné školy v Piešťanoch sa spojili do jedného subjektu

Published

on

Reklama

Od 1. januára 2015 schválilo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky zlúčenie piešťanskej Základnej školy sv. Márie Goretti a Gymnázia sv. Michala Archanjela do jedného subjektu. Po vianočných prázdninách tak  žiaci dnes prídu do Spojenej cirkevnej školy, ktorej zriaďovateľom je Rímskokatolícka cirkev Trnavská arcidiecéza a pôvodné školy sú organizačnými zložkami novej inštitúcie. Poverený riadením, do výberového konania na miesto riaditeľa, je Marian Ondrejka – farár farnosti sv. Štefana.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklama

 

 

Reklama

 

 

 

 

Na gymnáziu je momentálne 62 študentov a základná škola má 239 žiakov. Gymnázium sa potýkalo v predchádzajúcich troch rokoch s nedostatkom žiakov. V tomto roku otvorilo prvú triedu, ale napokon v nej zostali iba dvaja žiaci, a tak ju napokon v novembri zrušili. „Dôvodov na zlúčenie cirkevných škôl bolo viacero. Gymnázium so svojim počtom žiakov by bolo vyradené mimo hry už v tomto školskom roku. Zriaďovateľ cítil zodpovednosť za študentov školy a ich rodičov. Vyčlenil financie na organizáciu školského roka 2014/15. Zároveň bola aj zachytená požiadavka obyvateľov Piešťan, zachovať cirkevné gymnázium pre budúcnosť. Túto šancu dostalo viacero farností na Slovensku s podobným problémom. Dokázali sa zmobilizovať a pomocou zlúčenia dvoch subjektov vytvorili spojené školy. Spôsob sa osvedčil a prečo nedať šancu aj Piešťanom?“ hovorí Marian Ondrejka.

Cirkevná spojená škola je nový subjekt, ktorý preberá všetky náležitosti predchádzajúcich dvoch škôl. Školský rok 2014/15 je podľa M. Ondrejku nastavený, preto organizácia vyučovania bude plynúť kontinuálne. „Určite aj zamestnanci vnímajú novú školu ako novú výzvu – posun vpred,“ myslí si poverený riaditeľ.

V priebehu nadchádzajúcich týždňov by mala vzniknúť nová Rada školy pozostávajúca z pedagogických a nepedagogických pracovníkov, zástupcov rodičov, študentov a zriaďovateľa. Rada školy bude následne vyberať nového riaditeľa, ktorý musí byť zvolený do troch mesiacov. Vyhlásenie výberového konania predpokladá M. Ondrejka na konci februára.
Text a foto: th

Populárne články