Úvod Aktuality Bude budúcoročný rozpočet Piešťan participatívny?

Bude budúcoročný rozpočet Piešťan participatívny?

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Nedávno sa na webovej stránke mesta Piešťany objavil článok s titulkom „O rozpočte na budúci rok rozhodujú aj občania“ a vyjadreniami primátora Miloša Tamajku, že budúcoročný rozpočet bude participatívny 후쿠오카 다운로드. Príspevok zaujal aj poslancov, a tak sa o ňom diskutovalo i na zastupiteľstve. Hlavná otázka znela, či vedenie mesta vie, čo je to participatívny rozpočet Download the Dark Phoenix subtitles. Druhá otázka bola, či vôbec bude rozpočet, keďže iné mestá majú rozpočty už schválené a v Piešťanoch je to prísne utajovaný dokument, ktorý zatiaľ nikto z členov komisií a poslancov nevidel download cubase ai.

IMG_3239_resizePoslanci sa od apríla dožadujú účasti na tvorbe rozpočtu, zatiaľ sa však zdá, že márne weblogic 8.1 다운로드. Podľa vyjadrenia na webovej stránke Mesta Piešťany malo vedenie mesta s poslancami, ktorí budú dokument schvaľovať, ohľadom prípravy rozpočtu zatiaľ jedno pracovné stretnutie Download the cell phone image. Primátor sa podľa správy však rozhodol do tvorby tohto dokumentu zapojiť aj širokú verejnosť. Absolvoval stretnutie so seniormi a v najbližších dňoch ho čaká rokovanie so zástupcami občianskych združení a podnikateľmi Movie Kingdom. „Pracujeme na tom, aby bol rozpočet na budúci rok participatívny. Chcem, aby o určitom vyčlenenom objeme finančných prostriedkov rozhodovali občania pizzeria. Oni sami si určia, čo z týchto peňazí mesto zafinancuje,“ vyjadril sa Miloš Tamajka.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

Podľa poslancov sa za vyjadreniami o participatívnom rozpočte skrýva snaha vedenia mesta kamuflovať neschopnosť pripraviť normálny rozpočet redhat 다운로드. Na poslednom zastupiteľstve dostali prísľub, že materiál bude k dispozícii v pondelok 30. novembra.

„Budúcoročný rozpočet tak ako ho pripravuje vedenie mesta určite nebude participatívny 울티마온라인 다운로드. To, že sa primátor stretne s obyvateľmi a dá na web anketu, ešte neznamená participatívnosť. Pravidlá tvorby participatívneho rozpočtu sú jasne dané Rune's Children. Obyvatelia vyberajú z množiny konkrétnych projektov, kde sa rozhoduje o využití dopredu stanovenej časti rozpočtu o objeme 1 až 15-tich percent celkového objemu,“ vysvetľuje poslanec MsZ Peter Tremboš. Podľa neho tvorba a príprava participatívneho rozpočtu trvá približne rok a má päť základných fáz.  Prvou je prijatie dokumentu, v ktorom sú definované hlavné charakteristiky a pravidlá procesu tvorby participatívneho rozpočtu. V ňom sa rieši tiež postup tvorby a spôsob zapojenia jednotlivých komunít a segmentov obyvateľstva. Nasleduje verejná diskusia, pri ktorej sa tvoria návrhy „čo, kde a ako“. Potom príde na rad  technická analýza, teda odborné posúdenie verejnosťou navrhovaných projektov, spracovanie finančného a časového plánu. Verejnosť je následne opäť zapojená do voľby návrhov, kedy vyberá medzi navrhovanými projektmi a stanovuje ich prioritu. Poslednou časťou je realizácia vybraných návrhov.

Podstatou participatívneho rozpočtu je, aby obyvatelia, ktorí platia dane rozhodli o ich využití. Obyvatelia tak získavajú kontrolu nad verejnými výdavkami. Dôležitou súčasťou je, že komunita diskutuje o miestnych potrebách a vytvára návrhy na projekty, ktoré ich majú naplniť. Vo finále verejnosť hlasuje o tom, na ktorý projekt budú v rozpočte vyčlenené prostriedky.

Podľa vyjadrenia poslanca Jozefa Malíka poslanecký klub Spoločne pre Piešťany chystá na decembrové rokovanie zastupiteľstva potrebné kroky tak, aby rozpočet v roku 2017 mohol byť regulérne označený ako participatívny.

-th-

 

REKLAMA