Connect with us

Ako vybaviť

Ako vybaviť: civilný sobáš

Published

on

Reklama

Budúci manželia musia začať vybavovať sobáš minimálne dva týždne vopred. Obrátia sa na matriku, kde im vysvetlia všetky podrobnosti.

[singlepic id=22633 w=320 h=240 float=left]Snúbenci musia vyplniť predpísané tlačivo – žiadosť o uzavretie manželstva na matričnom úrade, kde má jeden z nich trvalý pobyt. V tomto prípade ich civilný sobáš nebude stáť nič. Platia iba vtedy, ak majú obaja trvalý pobyt v inom meste alebo obci.

Reklama

Minimálna doba podania žiadosti o sobáš sú dva týždne, a to najmä z organizačných dôvodov. Ako uvidela Katarína Miháliková z piešťanskej matriky, niektoré páry začínajú vybavovať sobáš aj rok vopred: „Ak boli snúbenci predtým slobodní, tak musia priniesť občiansky preukaz a originál rodného listu. Ak je niekto z nich vdovec, musí doložiť úmrtný list predchádzajúceho partnera, a ak je rozvedený, musí priniesť rozsudok o rozvode.“ Ak je jeden zo snúbencov cudzinec, potrebuje špeciálne doklady zo svojej krajiny a tie sa líšia aj podľa toho, či má Slovenská republika s jeho krajinou uzavretú zmluvu o právnej pomoci. Všetky cudzie doklady však musia byť preložené.

Oficiálnou obradnou miestnosťou sú v Piešťanoch priestory galéria Fontána. Sobášia mestskí poslanci alebo primátor. Ak chcú mať snúbenci svadbu na inom mieste, musí toto miesto spĺňať všetky náležitosti, ktoré vyžaduje zákon. Iba vtedy matrika povolí takéto špeciálne miesto.

Reklama

Kontakty na matričný úrad: tel.: 033/77 65 350 e-mail: katarina.mihalikova@piestany.sk

Text a foto: M. Palkovič

Populárne články