Connect with us

Vaše PNky

Od Tatier k Dunaju s Nádejou na bicykli

Published

on

Reklama
Reklama

Oficiálna infostránka Rezort Piešťany nás popisuje ako mesto zdravia, kultúry a oddychu, k čomu môžeme pokojne pripojiť aj slovo mesto športu. Medzi najpopulárnejšie druhy pohybu po meste a jeho okolí patrí bezo sporu bicyklovanie. S istým nadsadením môžeme povedať, že každý Piešťanec sa ako cyklista už takmer narodí a bicykel ho bude sprevádzať všade na cestách prakticky počas celého života. Naše kúpeľné mesto ponúka v tejto oblasti už tradične nadštandardné možnosti nielen pre náročných aktívnych cyklistov, ale aj pre široké masy rekreačných vyznávačov tejto zdravej formy aktívneho pohybu bez rozdielu veku.


Osobne patrím do skupiny tých „skalných“, ktorí bicykel v Piešťanoch používajú celoročne ako základný dopravný prostriedok na cestu do zamestnania, ale aj na všetky ostatné bežné aktivity. Teším sa už od jesene na prvé teplé jarné slnečné lúče, aby som mohol vyraziť do prírody a nadýchať sa čerstvého vzduchu a nie som v tom sám. V apríli a máji je to na „bajku“ podľa mňa najlepšie. Mierne teploty a postupne sa predlžujúce dni nám umožňujú výlety po bližšom aj vzdialenejšom okolí. Proste po „zimnom spánku“ sa bicyklisti vyroja na cesty aj necesty a až do neskorej jesene si užívajú príjemné podmienky na aktívny pohyb spojený s relaxom v prírode.

Minulý víkend zažili priaznivci cyklistiky v našom regióne mimoriadne pozitívnu udalosť – otvorenie prvého 13,5 km úseku vážskej cyklotrasy z Hornej Stredy do Nového Mesta, ktorú dal vybudovať Trenčiansky samosprávny kraj. Výnimočná je plánovaná dĺžka budovanej cyklotrasy, ktorá má byť po jej dokončení dlhá asi 100 km a má symbolicky spájať kúpele Piešťany a Nosice. Na Slovensku to bude zatiaľ najdlhšia trasa s vylúčením motorovej dopravy, dobre dostupná pre cyklistov a korčuliarov z nášho piešťanského regiónu.

Tak trochu v tieni tejto udalosti zostala v minulom týždni iná cyklistická akcia, o ktorej sa hovorí v názve môjho príspevku. Bol ňou už 4. ročník jazdy amatérskych cyklistov na podporu združenia Sclerosis multiplex Nádej, ktorí na tejto športovo-propagačnej akcii sprevádzali pacientov postihnutých touto nevyliečiteľnou chorobou. Je iste obdivuhodné, ako dokázali títo ľudia napriek nepriaznivému životnému osudu prekonávať sami seba týždňovou jazdou na cca 450 km dlhej trase od Tatier k Dunaju s pomocou čoraz populárnejších elektro-bicyklov. Podujatie organizované ZSM Nádej, t.r. pod záštitou podpredsedu vlády R. Rašiho, svojou účasťou na jazde pravidelne podporujú viaceré známe osobnosti verejného života. Svojimi tématickými videami aj naša mimoriadna cyklistická osobnosť Peťo Sagan, ktorému budeme mať možnosť zafandiť onedlho aj doma na pretekoch Okolo Slovenska, hoci Piešťany už nebudú etapovým mestom ako pred 2 rokmi. Prvá tatranská etapa týchto pretekov s cieľom na Štrbskom Plese má odštartovať 12. septembra 2018.

Reklama


Vrátim sa však k podujatiu organizovanému ZSM Nádej, ktoré má naopak svoj štart už tradične na Štrbskom Plese. V priebehu 6 etáp sa na trase vedúcej o.i. krajskými mestami Žilina, Trenčín, Nitra a Trnava s cieľom 26. 5. v Bratislave priebežne pridávali k pelotónu aj ďalší cyklisti jazdiaci všetci symbolicky vo víťazných žltých dresoch s emblémom tohto podujatia. Spolu so 4 cyklistami z okolia Piešťan, s ktorými sme sa stretli 24. 5. s bicyklami na železničnej stanici v Piešťanoch, sme sa pridali do pelotónu cyklistov na 4. kúpeľnej etape vedúcej z Trenčianskych Teplíc do Piešťan.

Rád sa s čitateľmi podelím o svoje osobné skúsenosti, ktoré budú pre mňa nezabudnuteľnou spomienkou na celý život. Po istých úvodných pochybnostiach, či ako amatérsky cyklista zvládnem takú cca 80 km dlhú etapu sa moje obavy rozptýlili, keď som videl medzi nami jazdca na „kostitrase“ z 19. storočia a priebežne poskytovanú pomoc slabším jazdcom z 5 sprievodných vozidiel. Pelotón o bezpečnosť, ktorého sa nezištne starali príslušníci štátnej dopravnej polície, len mierne obmedzoval bežnú premávku na komunikáciách. Jazdili sme v takmer rovinatom teréne pokojným tempom do 25 km/h, ktoré bolo obmedzené výkonom elektrobicyklov. Rýchlosť sa zvyšovala iba pri krátkych zjazdoch z kopcov, ktoré si adrenalínovejšie naladení jazdci užívali jazdou bez brzdenia. Na trase vedenej po vedľajších cestách mnohými obcami nás miestni obyvatelia odmeňovali mávaním prípadne potleskom a vodiči pozdravným vytrubovaním.

Na 2 občerstvovacích zastávkach v Trenčíne a Novom Meste nás privítali na peších zónach čelní predstavitelia týchto miest, ktorí pre cyklistov zabezpečili aj krátky kultúrny program. Jazdu 4. etapy všetci účastníci úspešne ukončili na námestí pred radnicou v Piešťanoch, ktoré nás síce privítalo trochu „vlažnejšie“ ako inde, ale dal som si do súvisu s prípravami na víkendový City fest resp. na plánované otvorenie LKS. Napriek tomu si myslím, že bolo tak trocha na škodu veci, že sme ako kúpeľné mesto s uznávanou tradíciou v starostlivosti o zdravotne postihnutých ľudí nevyužili takúto výnimočnú možnosť pozitívne sa spropagovať pred účastníkmi tohto výnimočného podujatia z celého Slovenska. Ba dokonca aj pred niekoľkými jazdcami zo zahraničia, lebo kde tu v pelotóne bolo počuť aj angličtinu. Škoda, možno takú príležitosť byť etapovým cieľom už naše mesto nabudúce nedostane…

Po pauze využitej na účasť na otvorení a symbolickú jazdu po novootvorenej cyklotrase z Hornej Stredy do Nového Mesta, o ktorej sa píše na PN-kách v inom príspevku (naše printové médiá na to akosi nezareagovali), som sa pozitívne naladený rozhodol aj pre jazdu na poslednej 6. etape podujatia ZSM Nádej vedúcej z Trnavy cez Sládkovičovo a Senec do Bratislavy, ktorá nás privítala veľkou bubnovou šou na Hviezdoslavovom námestí a následným vystúpením speváckeho tria LAGIOIA.


Nezabudnuteľná bola aj rozlúčka s novými priateľmi, príhovory hlavnej organizátorky podujatia Jarky Valčekovej a viacerých známych osobností verejného života. Spoločné foto na rozlúčku, priateľské podania rúk a úprimné objatia s predtým cudzími ľuďmi na tomto podujatí plnom energie a dobrej nálady si ma podmanili a rád sa na ňom zúčastním aj v budúcnosti, ak sa bude ďalší ročník ďalej organizovať. Z priebehu podujatia pripájam niekoľko fotografií, výber z nich nechám na redakciu.

Na záver si dovolím ešte jednu poznámku, ktorá sa týka priameho prepojenia Piešťan na vážsku cyklotrasu a jej potenciálneho pokračovania na juh popri Váhu v Trnavskom kraji, s perspektívnym cieľom pripojenia na medzinárodnú Dunajskú cyklotrasu. Aj keď je to zatiaľ iba zaujímavá vízia, dovolím si vysloviť prianie, aby nami zvolení zástupcovia v komunálnych voľbách prejavili záujem o pokračovanie vážskej cyklotrasy a spolu s kompetentnými predstaviteľmi susedných miest a obcí, okresu či kraja zabezpečili realizáciu tejto myšlienky výnimočného prepojenia susedných regiónov v čo najkratšom čase. Myslím si, že zo strany verejnosti by bol o budovanie pokračovania tejto vážskej cyklotrasy veľký záujem. To ostatné bude záležať nielen na zvolených zástupcoch, ale aj na záujme resp. aktivite bežných občanov …

Peter Zemánek

Populárne články