Connect with us

Novinky

Plavci ŠPK Kúpele Piešťany bilancujú rok 2021

Published

on

Reklama
Reklama

Rok 2021 bol pre všetky plavecké skupiny zložitý. Z dôvodu obmedzení a opatrení na ochranu pred pandémiou Covid 19 boli plavecké bazény niekoľkokrát zatvorené. Niekedy sme mali pocit že plavecké športy sú nelogicky z hľadiska povolení návštevnosti až na poslednom mieste. Športový plavecký klub Kúpele Piešťany počas roka vynaložil spoločne s rodičmi značné personálne aj finančné úsilie na udržanie detí pri športe a napriek zatvoreným bazénom aj na vysokej úrovni športovej výkonnosti. Koniec roka 2021 nás priviedol k športovému bilancovaniu uplynulého obdobia.
Môžeme konštatovať , že v porovnaní so slovenskou konkurenciou aj pri svojich reprezentačných štartoch naši plavci obstáli veľmi dobre a so cťou reprezentovali naše farby. Za zmienku určite stojí, že na majstrovstvách Slovenska vyplávali v roku 2021 spolu 121 medailí , ktoré mali 38 krát zlatý , 45 krát strieborný a 38 krát bronzový lesk. Najväčší počet medailových umiestnení priniesli pre ŠPK Kúpele Piešťany spravidla reprezentanti Olívia Ana Šprláková –Zmorová a Filip Lányi. Počas letnej sezóny sa obidvaja kvalifikovali na MEJ do Ríma kde sa im v reprezentačných plavkách podarilo opraviť aj slovenské juniorské rekordy. Nasledoval štart na tak isto juniorských majstrovstvách Európy v otvorenej vode v Paríži. Okrem Olívie Any a Filipa plávali v roku v juniorských reprezentačných výberoch ešte nasledovní juniorskí reprezentanti. Lea Chromiaková, Kartarína Lopatková, Lukáš Kunic a Patrik Tapušík.
Svoje pozície si však veľmi úspešne zastali aj ostatní medailisti o ktorých úspechoch sme Vás informovali počas roka 2021. Sára Niepelová, Lukáš Kunic, Gabriel Ilončiak, Lea Chromiaková, Rebeka Buková a  Michal Škodný v kategórii seniorov prispeli tiež k medailovému úspechu nášho klubu. V juniorskej kategórii to boli okrem menovaných Veronika Luciaková, Katarína Lopatková, Oliver Švec, Patrik Tapušík a Natália Ertlová, ktorých dekorovali na stupňoch víťazov.

Úspechom aj striebro zo Slovenského pohára družstiev a jednotlivcov

Z nášho pohľadu je veľkým úspechom druhé miesto v súťaži Slovenského pohára družstiev a  jednotlivcov , o ktorý sa bojovalo v jesennej časti sezóny. Jednotlivci Šprláková –Zmorová a Lányi navyše zvíťazili vo svojich juniorských kategóriách . Veľmi pekný úspech na podmienky pre plávanie v našom meste.
V žiackych kategóriách najviac úspechov zožala Karolina Valko, keď celkovo vyplávala až 13 cenných kovov, nasledovaná Luciou Slámovou , ktorá vybojovala jedenásť medailových pozícií. Lucia Slámová na medzinárodných pretekoch Slovakia swimming Cup pokorila slovenský rekord na 1500 v.sp. o viac ako minútu. Na medailovom úspechu žiakov sa ďalej podieľali Mário Stanček, Rastislav Čačík, Marko Šprlák –Zmora, Michaela Mosná, Tomáš Filus a Matúš Mihálik. Medzi najmladšími žiakmi to boli Milica Martinkovičová, Michaela Csenkyová , Kristína Királová , Sebastián Hornák, Samuel Šiška a Tomáš Tamajka.
V neposlednom rade musíme spomenúť úspechy našich pretekárov v diaľkovom  plávaní na otvorenej vode ako samostatnom olympijskom športe spomedzi plaveckých, kde neustále súperíme o post slovenskej klubovej jednotky individuálnymi úspechmi ako družstvo. Pre úplnosť uvádzame , že v diaľkovom plávaní máme dnes troch juniorských reprezentantov SR. Konkrétne Lukáš Kunic, Filp Lányi a Olívia Ana Šprláková –Zmorová.
Všetkým našim členom k dosiahnutým výsledkom Gratulujeme!!! Prajeme do roku 2022 veľa športových aj študijných úspechov pri plnom zdraví a možnosti športovať bez obmedzení.
Radoslav Suchánek Foto: Archív ŠPK KUPI

Populárne články